חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

03-6122202

לקבלת ייעוץ ראשוני ללא התחייבות

הסכמה מדעת – מה זה ואיך זה קשור לרשלנות רפואית?

הסכמה מדעת

ישנן כמה עילות תביעה במקרים של רשלנות רפואית. אחת מעילות התביעה הנפוצות הינה בגין חוסר קבלת ״הסכמה מדעת״ מצד המטופל. מה זה אומר? במאמר זה נסביר בקצרה את משמעות המושג החושב הזה על מנת שתוכלו לדעת אם הוא רלוונטי גם במקרה שלכם.

מה קובע חוק זכויות החולה?

חוק זכויות החולה קובע במפורש כי אין לתת טיפול רפואי למטופל, אלא אם כן נתן לכך המטופל הסכמה מדעת. משמעות הדבר היא, כי יש לוודא, שמטופל הסכים לקבל טיפול רפואי בו, לאחר שקיבל את מלוא המידע הרפואי הנחוץ, לרבות מלוא הסיכונים והסיכויים שהטיפול המוצע לו מגלם בחובו. כלומר, המטופל נתן הסכמתו אך ורק לאחר מחשבה מעמיקה ולאחר ששקל את מלוא הסיכונים והסיכויים.

דוגמאות למידע שעל הרופא למסור למטופל על מנת לקבל את הסכמה מדעת מצדו:

– תיאור מדויק של ההליך הרפואי אשר אמור להיות מבוצע;
– הסבר לגבי התועלת הצפויה מן הטיפול הרפואי.
– הסבר מדויק לגבי כל הסיכויים והסיכונים הכרוכים בטיפול הרפואי לרבות תופעות לוואי, כאבים, סיבוכים רפואיים, אי נוחות וכד';
– להציע טיפולים רפואיים חלופיים לטיפול המוצע, ולחילופין, באם אין טיפול חלופי, יש לדווח על כך
למטופל;
– אם הטיפול הינו טיפול חדשני, יש למסור עובדה זו, בין אם הינו חדש בעולם, בארץ או במסגרת בית
החולים;
– מידע על זהות הרופא המטפל: מה ניסיונו והכשרתו, האם בהליך יתלוו אליו מתמחים או רופאים נוספים, או שמא ההליך יבוצע על-ידי אותו רופא בלבד.

הסכמה מדעת בניתוחים אלקטיביים (למשל ניתוחים פלסטיים)

החובה לקבל הסכמה מדעת של המטופל, גוברת עוד יותר כאשר מדובר בניתוח אלקטיבי, כלומר, ניתוח אשר אינו חיוני או דחוף ומציל חיים. ניתוחים פלסטיים למשל, נמנים לרב על הגדרה זו, היות והם נעשים מבחירתם החופשית של המטופלים ולא כתוצאה מצורך דחוף המחייב את ביצוע הניתוח. למעשה, ככל שהניתוח אינו חיוני, כך גוברת חובת הגילוי מצד המטפל למתן מידע מפורט, כולל כל סיכון נידח שהסתברותו נמוכה.
בהתאם לכך למשל, לפני כל ביצוע ניתוח, על הרופא המנתח להיפגש עם המועמד לניתוח, לתת לו את מלוא המידע הנחוץ לפני ביצוע הניתוח, ולאפשר לו לשקול היטב את צעדיו. לאחר שהמטופל שקל את מלוא השיקולים והחליט לעבור את הניתוח, על הרופא להחתים את המטופל על טופס הסכמה מדעת, אשר מפרט את מלוא הסיכונים אותם הרופא הסביר בעל-פה.

אי קבלת הסכמה מדעת מהווה רשלנות רפואית

במידה ולא נמסרו למנותח, על-ידי הרופא, מלוא הסיכונים והסיכויים הכרוכים בביצוע הניתוח, הרי שמדובר ברשלנות רפואית, אשר עשויה להקנות למטופל פיצוי בפני עצמו, בגין הפרת חובת הגילוי מצד הרופא המטפל.

הניסיון המקצועי של משרדנו בייצוג נפגעי רשלנות רפואית

משרד עורכי דין בכר עוסק שנים רבות בייצוג נפגעי רשלנות רפואית בניתוחים מכל הסוגים.
הניסיון והידע הרב שצברו עורכי הדין במשרד, בזכות ניהול תיקי רשלנות רפואית בניתוחים, מעניק להם יתרון משמעותי בניהול תיקים אלו אל מול הגורמים הרשלניים הרלוונטיים ומאפשר להם להעניק ללקוחות המשרד סיכוי גבוה להצליח בתביעותיהם לשם קבלת הפיצוי המקסימאלי, תוך ניהול הסיכון והסיכוי במהלך הטיפול בתיק בצורה שקולה ואחראית.

חושבים שנפגעתם בביצוע ניתוח פלסטי?
 
סבורים, כי לפני הניתוח לא הוסברו לכם כראוי מכלול הסיכונים והסיכויים הכרוכים בביצוע הניתוח?
אם קיים בלבכם חשש ולו הקל שבקלים, שנפגעת בעקבות רשלנות רפואית, צרו קשר עם משרדנו עוד היום על מנת לברר את סיכויי התביעה, וקבעו פגישת ייעוץ ראשונה ללא כל התחייבות מצדכם.
Picture of עו"ד ונוטריון תומר בכר:
עו"ד ונוטריון תומר בכר:

לאחר למעלה מ-22 שנות ניסיון בייצוג נפגעי גוף, וקבלת פיצויים עבור לקוחותיי בסכום כולל של מאות מיליוני שקלים, אני יודע בדיוק איך לנתח כל תיק ותיק על מנת לגרום לו להסתיים בתשלום פיצוי מקסימלי. ניהול תיקי נזיקין, רשלנות רפואית וביטוח לאומי מחייב עבודה ברגישות רבה ויחס אישי לצד מקצועיות וידע משפטי רב. נפגעת? דבר איתי עוד היום ונתחיל לקדם את הזכויות שלך!

קבל ייעוץ ראשוני אישי ללא התחייבות

נפגעת? צור/צרי עימנו קשר עוד היום (מענה טלפוני אנושי 24 שעות ביממה) ונשמח לסייע גם לך לקבל את הפיצוי המקסימאלי מהגורמים הרלוונטיים.

קבל ייעוץ ראשוני אישי ללא התחייבות

נפגעת? צור/צרי עימנו קשר עוד היום (מענה טלפוני אנושי 24 שעות ביממה) ונשמח לסייע גם לך לקבל את הפיצוי המקסימאלי מהגורמים הרלוונטיים.

לקבלת יעוץ אישי
close slider

זקוקים לייעוץ משפטי? השאירו הודעה באמצעות הפניה המקוונת ונציג המשרד יחזור אליכם בהקדם.