חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

03-6122202

לקבלת ייעוץ ראשוני ללא התחייבות

ספינה ביפידה – רשלנות רפואית בגין איחור באבחון

איחור באבחון ספינה ביפידה – רשלנות רפואית

ספינה ביפידה (Spina Bifida) או "שדרה שסועה" הוא מום מולד אשר מתבטא בכך שבמהלך ההיריון נוצר פגם באיחוי עמוד השדרה של העובר. מדובר במום אשר נוצר בשבועות הראשונים של ההיריון כאשר תעלת השדרה של העובר, אשר אמורה להתפתח בשלב זה, מתפתחת באופן חלקי בלבד.

התוצאה של ספינה ביפידה

מצב זה גורם ליציאה של חלק מן העצבים בעמוד השדרה והקרומים אשר עוטפים אותו, החוצה אל מחוץ לתעלה. בעקבות כך נוצרת פגיעה קשה במערכת העצבים המרכזית בעמוד השדרה ומשמעותה ברוב המקרים, נכות נוירולוגית קשה ביותר המגיעה לרוב לשיעור של 100% לצמיתות, היכולה לבוא לידיי ביטוי הן במישור המוטורי והן במישור הנפשי, כך שלמעשה הסובל ממצב של ספינה ביפידה, לרוב לא יהיה מסוגל לדאוג לעצמו באופן עצמאי ויהיה תלוי בעזרת הזולת באופן קבוע.

אבחון מוקדם של ספינה ביפידה

לעיתים ניתן לגלות מצב של ספינה ביפידה בבדיקות שנערכות במהלך ההיריון, כגון בדיקת חלבון עוברי ובדיקת סקירת מערכות. כאשר מאובחן כי העובר סובל מהצורה הקשה של פגם זה, ברוב המקרים מחליטים ההורים על הפסקת ההיריון באופן יזום.
אצל עובר הסובל ממצב של ספינה ביפידה, ניתן יהיה להבחין במהלך הבדיקה העל קולית בפתח באחת או במספר חוליות בעמוד השדרה, אשר מתוכו פורצים החוצה עצבים של חוט השדרה. הנזק הנגרם בעקבות ספינה ביפידה הינו בדרך כלל פגיעה מוטורית כלשהי, באיברים המצויים החל מגובה החוליה הפגומה בעמוד השדרה ומטה, לרבות חוסר שליטה על הסוגרים, שיתוק ברגליים וכו'. אי לכך, ברור שככל שהפגיעה היא בחוליה גבוהה יותר, כך ההשלכה תהיה חמורה יותר.

מדוע נגרם הפגם ספינה ביפידה?

ספינה ביפידה הינו פגם אשר היווצרותו קשורה בין היתר למחסור בחומצה פולית או ויטמין B12 אצל האישה ההרה, במהלך החלק הראשון של ההיריון. כיום לא ידוע על אפשרות לריפוי מוחלט של ספינה ביפידה. במקרים מסוימים התערבות כירורגית עשויה להיטיב במקצת את המצב, אולם רוב התסמינים השכיחים יישארו.
במהלך התפתחותו של ילד הסובל מפגם של ספינה ביפידה, יהיה עליו להימצא במעקב רפואי ושיקומי צמוד, על מנת לנסות ולמנוע פגיעות משניות הנובעות ממצבו הראשוני הקשה. מדובר לרוב במעקב אורטופדי, נוירולוגי, נוירוכירורגי, שיקומי, אורולוגי ולעיתים אף פסיכיאטרי.

איחור באבחון ספינה ביפידה מהווה רשלנות רפואית

כפי שציינו קודם, במקרים רבים ניתן לאבחן ספינה ביפידה מבעוד מועד, בבדיקות אולטרה סאונד שנערכות במהלך ההריון. אי לכך, במקרים שכאלה, איחור באבחון ספינה ביפידה מהווה רשלנות רפואית ברורה וחד משמעית, ומאחר והנזק שנגרם לילוד בעקבות פגם זה הינו קשה ביותר ולרוב מתבטא באחוזי נכות גבוהים מאד, תביעות רשלנות רפואית המוגשות בעקבות איחור באבחון ספינה ביפידה, הינן לפיצויים בסכומים היכולים להגיע למיליוני שקלים.

ייצוג משפטי לנפגעי ספינה ביפידה בעקבות רשלנות רפואית

כמו בכל התיקים הנוגעים למקרי רשלנות רפואית, גם ניהול תיקי ספינה ביפידה דורשים ידע רב בתחום משפטי ייחודי זה. לכן, לדעתנו, הורים שילדם או ילדתם נולד/ה עם ספינה ביפידה, חייבים לבדוק את הנושא לעומק, תוך התייעצות עם עורך דין מנוסה, מומחה לייצוג נפגעי רשלנות רפואית, על מנת לברר האם במקרה שלהם, ניתן היה לאבחן בשלב מסוים במהלך ההיריון, כי העובר סובל ממצב של ספינה ביפידה ובמידה וכן, להמשיך את הטיפול בתיק והתביעה לקבלת הפיצוי המגיע לילדם.
ילדכם סובל בעקבות ספינה ביפידה?
 
רוצים לחקור לעומק את התנהלותם של הרופאים שערכו את הבדיקות במהלך ההיריון על מנת לברר האם התקיימה רשלנות רפואית בעניינכם?
צרו קשר עם משרדנו על מנת לברר את זכויותיכם.
עו"ד ונוטריון תומר בכר:
עו"ד ונוטריון תומר בכר:

לאחר למעלה מ-22 שנות ניסיון בייצוג נפגעי גוף, וקבלת פיצויים עבור לקוחותיי בסכום כולל של מאות מיליוני שקלים, אני יודע בדיוק איך לנתח כל תיק ותיק על מנת לגרום לו להסתיים בתשלום פיצוי מקסימלי. ניהול תיקי נזיקין, רשלנות רפואית וביטוח לאומי מחייב עבודה ברגישות רבה ויחס אישי לצד מקצועיות וידע משפטי רב. נפגעת? דבר איתי עוד היום ונתחיל לקדם את הזכויות שלך!

קבל ייעוץ ראשוני אישי ללא התחייבות

נפגעת? צור/צרי עימנו קשר עוד היום (מענה טלפוני אנושי 24 שעות ביממה) ונשמח לסייע גם לך לקבל את הפיצוי המקסימאלי מהגורמים הרלוונטיים.

קבל ייעוץ ראשוני אישי ללא התחייבות

נפגעת? צור/צרי עימנו קשר עוד היום (מענה טלפוני אנושי 24 שעות ביממה) ונשמח לסייע גם לך לקבל את הפיצוי המקסימאלי מהגורמים הרלוונטיים.

לקבלת יעוץ אישי
close slider

זקוקים לייעוץ משפטי? השאירו הודעה באמצעות הפניה המקוונת ונציג המשרד יחזור אליכם בהקדם.