חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

03-6122202

לקבלת ייעוץ ראשוני ללא התחייבות

נכויות חופפות בביטוח לאומי – מה עושים?

נכויות חופפות בפגיעות עמוד שדרה – למשל אורטופדית ונוירולוגית

מהן נכויות חופפות במסגרת ביטוח לאומי?

רבים מנפגעי תאונות עבודה, סובלים בעקבות הפגיעה מנכויות במספר תחומים גם יחד. כך למשל קיים מצב שכיח למדי שבו נפגעי עמוד שדרה (פריצת דיסק, בלט דיסק וכד') סובלים גם מנכות אורטופדית בגין הגבלות בתנועות עמוד השדרה, וגם מנכות נוירולוגית בגין הקרנה של הכאבים לאחת מן הגפיים (בדרך כלל התחתונות).
עד לא מזמן, במקרים מהסוג שתואר לעיל, הייתה ועדה רפואית אשר בדקה את הנפגעים, קובעת את שיעור הנכות של הנפגע רק לפי אחד מתוך שני התחומים הללו, כלומר נכותו הייתה כוללת רק את הנזק האורטופדי או הנוירולוגי, בטענה שמדובר בנזקים חופפים ולפיכך בנכויות חופפות, כך שאין מקום להחשיב את שתיהן, בעת קביעת שיעור הנכות הכולל של הנפגע.

שינוי המצב בעניין נכויות חופפות – החלטת בג"צ

מצב זה, אשר היה בעייתי (בלשון המעטה) מבחינת רבים מן הנפגעים, שמצאו את עצמם מקופחים עם נכויות נמוכות שלא שיקפו את פגיעתם האמיתית, הובא בפני בג"ץ בעניין 1634/04;בן ציון פנקס נ בית הדין הארצי לעבודה והמוסד לביטוח לאומי (פורסם בנבו) בג"ץ קיבל את הטענות של העותרים ופתח צוהר לציבור רחב של נכים, שסובלים מנכות אורטופדית ונוירולוגית, אך המוסד לביטוח לאומי הכיר להם רק בנכות אחת מבין השתיים ואפשר להם להגדיל את אחוזי נכותם ובכך גם את הפיצוי הכספי המגיע להם.
מדובר בעתירה שעוררה שאלה בדבר פרשנות תקנה 37(10)(ב) לתקנות הביטוח הלאומי (קביעת דרגת נכות לנפגעי עבודה), התשט"ז  1967. במסגרת העתירה הסכים המוסד לביטוח לאומי לקבל את עמדת העותר לפיה "אין זה נכון מבחינה רפואית להגביל את הנכות עקב בקע דיסק לנזק אורטופדי או נוירולוגי מבלי שאפשר לפסוק נכות בגין שני הליקויים גם יחד. הגבלה זו הינה טעות מהותית" בכך שינה למעשה המוסד לביטוח לאומי את עמדתו היות והוא מסכים ליתן פרשנות לפיה תקנה 37(10)(ב) מאפשרת קביעת נכות נוירולוגית בלבד, קביעת נכות אורתופדית בלבד, וקביעת נכות נוירולוגית ואורתופדית גם יחד.

המשמעות הדרמטית של החלטת בג"ץ בעניין נכויות חופפות

לעניין תחולת הפרשנות החדשה של התקנה על נכים בעלי נכות אורתופדית ונויורלוגית כאחד כתוצאה מפריצת דיסק, הודיע המוסד לביטוח לאומי כי "מבוטח אשר קיבל נכות רק עבור פגיעה אורתופדית או נוירולגית, למרות שהוא סובל משתי פגיעות אלה, יוכל להגיש בקשה להחמרת מצב – אף אם מצבו הרפואי לא השתנה; וזאת בהתבסס על שינוי ההלכה.
כלומר, גם אם קופחתם בעבר ונקבעה לכם נכות רק בגין תחום רפואי אחד, תוכלו כעת לפתוח את התיק מחדש ולהיבדק שוב על ידי ועדה רפואית כדי שזו תקבע את נכותכם העדכנית ותכלול בה גם את זו שבתחום הנוסף.
נפגעת בתאונה בעמוד השדרה ונקבעה לכם נכות רק בגין תחום רפואי אחד?
צרו קשר עוד היום עם משרדנו! ייתכן ומגיע לכם פיצוי נוסף מביטוח לאומי.
Picture of עו"ד ונוטריון תומר בכר:
עו"ד ונוטריון תומר בכר:

לאחר למעלה מ-22 שנות ניסיון בייצוג נפגעי גוף, וקבלת פיצויים עבור לקוחותיי בסכום כולל של מאות מיליוני שקלים, אני יודע בדיוק איך לנתח כל תיק ותיק על מנת לגרום לו להסתיים בתשלום פיצוי מקסימלי. ניהול תיקי נזיקין, רשלנות רפואית וביטוח לאומי מחייב עבודה ברגישות רבה ויחס אישי לצד מקצועיות וידע משפטי רב. נפגעת? דבר איתי עוד היום ונתחיל לקדם את הזכויות שלך!

קבל ייעוץ ראשוני אישי ללא התחייבות

נפגעת? צור/צרי עימנו קשר עוד היום (מענה טלפוני אנושי 24 שעות ביממה) ונשמח לסייע גם לך לקבל את הפיצוי המקסימאלי מהגורמים הרלוונטיים.

קבל ייעוץ ראשוני אישי ללא התחייבות

נפגעת? צור/צרי עימנו קשר עוד היום (מענה טלפוני אנושי 24 שעות ביממה) ונשמח לסייע גם לך לקבל את הפיצוי המקסימאלי מהגורמים הרלוונטיים.

לקבלת יעוץ אישי
close slider

זקוקים לייעוץ משפטי? השאירו הודעה באמצעות הפניה המקוונת ונציג המשרד יחזור אליכם בהקדם.