חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

03-6122202

לקבלת ייעוץ ראשוני ללא התחייבות

תאונת רכבת – פיצוי לנפגעים

תאונת רכבת – תאונת דרכים לכל דבר

מאת עו״ד תומר בכר

ניהול התביעות מול חברת הביטוח והמוסד לביטוח לאומי במקרים של תאונות רכבת, הינו קשה, מורכב ותוצאותיו יכולות להשפיע בצורה קריטית על גובה הפיצוי המשולם בסופו של דבר לנפגע או לבני משפחתו

עליה במספר הנפגעים באונות רכבת

הסטטיסטיקות מראות כי בישראל משתמשים בשנים האחרונות כ-25 מיליון איש בשירותי רכבת ישראל. מספר זה מתמיד ועולה משנה לשנה. מספרם הממוצע של הרוגי תאונות רכבות בשנים האחרונות עומד על למעלה מ-20 ומספרם הממוצע של הפצועים במקרי תאונות רכבת עומדת על עשרות רבות מדי שנה.

הכמות הרבה-יחסית של תאונות רכבת קטלניות אשר התרחשו בשנים האחרונות בישראל, הגבירה את מודעותם של נוסעי הרכבת לכך שמדובר כלי רכב מסוכן ביותר. בתקשורת כונו תאונות אלו ״אסונות רכבת״. ציבור זה הבין כי תוצאותיה של תאונת רכבת (״אסון רכבת״) הן ברוב המקרים קשות ביותר. תאונות רכבת רבות גובות קורבנות רבים בגוף ובנפש. אסון הבונים (1985), למשל, הסתיים במותם של 22 בני אדם, רובם תלמידי כיתה ז' בבית הספר 'ברנר' של פתח תקווה.

נזקי הנפגעים בתאונות רכבת

אין ספק כי כל מי שהיה מעורב או היה עד להתרחשותה של תאונת רכבת, יחוש את תוצאותיה משך תקופה ארוכה ולעיתים למשך כל ימי חייו. מעבר לפציעות הגופניות החמורות, והמראות הקשים של כמות הפצועים וההרוגים — סוגי הפגיעות הקשות בשילוב ההרס העצום בזירת התאונה וכו', תורמים רבות לתחושה הנפשית הקשה שאוחזת בכל מי שנקלע לסיטואציה. למעשה, רבים מאד מן הנפגעים, אשר למזלם הצליחו להינצל מן הפגיעה הגופנית, סובלים מפגיעה נפשית קשה ומאובחנים מאוחר יותר כנפגעי תסמונת פוסט טראומה (ובאנגלית, בקיצור:PTSD).

התחושה שרכבת הינה כלי תחבורה בטיחותי מתנפצת לרסיסים במקרה של תאונה, שכן פתאום באחת, מבינים המעורבים שמדובר בכלי רכב קטלני ביותר, אשר יכול בקלות להפוך למלכודת מוות לנוסעים בו או לאלו שנקלעו אל מסילת הרכבת ברגע הלא-נכון. זאת מאחר ולרוב, לנהג הקטר אין כל אפשרות למנוע את התאונה, למרות שלעיתים היא צפויה וידועה מראש, זמן רב לפני התרחשותה בפועל.

הגורמים השכיחים לתאונות רכבת

מרחק הבלימה הרב הדרוש לעצירתה המלאה של הרכבת, שדה הראיה המוגבל ביותר של נהג הקטר, ליקויי בטיחות לאורך המסלול, העובדה שלא ניתן לגרום לרכבת לסטות ממסלולה ולהתחמק מהפגיעה וכו' — כל אלו מביאים כמעט תמיד לתוצאה שבמקרה של תאונה, מדובר יהיה בתאונה קטלנית, עם נפגעים רבים בכל דרגות וצורות הפגיעה האפשריות.

מה קובע החוק ביחס לתאונות רכבת?

החוק הישראלי מתייחס אל רכבת כאל כלי רכב לכל דבר ועניין. לפיכך, כל הנפגעים יכולים לתבוע פיצויים מחברת הביטוח הרלוונטית, אשר מבטחת את רכבת ישראל בפוליסה מתאימה. בשנים האחרונות מדובר בחברת הביטוח הפניקס, אשר מספקת את שירותי הביטוח לנוסעי רכבת ישראל וכל פיצויי הנפגעים מוסדרים על ידה.

תאונת רכבת שהיא גם תאונת עבודה

ישנם מקרים רבים בהם תאונת רכבת תיחשב עבור נפגעים גם כמקרה של תאונת דרכים וגם כמקרה של תאונת עבודה. כך למשל, כל מי שעבודתו התנהלה בתוך רכבת (הנהג, עובדי המזנון, כרטיסנים וכד'); כל הנוסעים אשר היו בדרכם מביתם למקום העבודה, או ממקום העבודה חזרה לביתם; וכל מי שנסע ברכבת כחלק מדרישות עבודתו בדרך לפגישת עבודה למשל וכד'. נפגעים אלו יוכלו לתבוע פיצויים על נזקיהם בשני מישורים שונים: הן תאונת דרכים והן תאונת עבודה. כלומר, לנפגעים שכאלו תהיה הזכות להגיש תביעה לקבלת פיצויים הן מחברת הביטוח והן מן המוסד לביטוח לאומי במסגרת ענף נפגעי עבודה.

חשיבות מכרעת של ייצוג משפטי מטעם עורך דין מומחה בתחום

אולם, על מנת לוודא שנפגע מקבל פיצוי מירבי בנסיבות פגיעתו, רצוי מאד שיהיה לו ייצוג משפטי מתאים ע״י עורך דין העוסק בתחום ספציפי זה (דיני נזיקין + תאונות רכבות). ההבדל בין ניהול תביעת פיצויים שכזו ללא ליווי עו״ד מתאים, לבין ניהולה בעזרת עו״ד המומחה לתחום זה, הינו עצום. התוצאה משמעותית הן מבחינת גובה הפיצוי והן מבחינת האפשרות של הנפגע להתפנות ולהתרכז אך ורק בקבלת הטיפולים הרפואיים הנחוצים לו ולחזרתו לפעילות רגילה.

כאמור לעיל, ניהול התביעות מול חברת הביטוח והמוסד לביטוח לאומי במקרים של תאונות רכבת, הינו קשה, מורכב ותוצאותיו יכולות להשפיע בצורה קריטית על גובה הפיצוי המשולם בסופו של דבר לנפגע או לפני משפחתו (במקרה של מוות). לכן מומלץ לנפגעים לפנות לקבלת ייצוג משפטי הולם ומתאים מעורך דין העוסק בתחום זה, בשלב מוקדם ככל שניתן ובסמוך למועד קרות התאונה. רק כך יוכלו הנפגעים ובני משפחתם לקבל את ההנחיות המתאימות לגבי אופן המשך ההתנהלות מול הגורמים הרלוונטיים.

לא מיותר לציין שבמקרים רבים התנהגות והתנהלות לא נכונה של הנפגע ובני משפחתו (בשל חוסר ידע מתאים), עלולה לגרום לקשיים בקבלת הפיצוי המתאים וכך, לפגוע גם במישרין בשיקומו הרפואי והתפקודי של הנפגע. לעומת זאת, ייצוג משפטי ע״י עורך דין בשלב מוקדם ככל שאפשר, מבטיח שקט נפשי לנפגע והגברת סיכוייו בעשרות אחוזים, לקבלת פיצוי מירבי בשל מצבו.

 

לקבלת ייעוץ משפטי בנושא תאונת רכבת, פנו אלינו עוד היום ונסייע לכם לנהל את ההליך ולהשיג פיצויים מירביים

למידע נוסף:

תאונות דרכים – פיצויים

הכותב הינו עורך דין העוסק בתחום דיני נזיקין, ומייצג תובעים שנפגעו בתאונות – בישראל ובחו״ל.

*האמור לעיל אינו בגדר ייעוץ משפטי ואינו יוצר יחסי עו״ד לקוח בצורה כלשהי.

Picture of עו"ד ונוטריון תומר בכר:
עו"ד ונוטריון תומר בכר:

לאחר למעלה מ-22 שנות ניסיון בייצוג נפגעי גוף, וקבלת פיצויים עבור לקוחותיי בסכום כולל של מאות מיליוני שקלים, אני יודע בדיוק איך לנתח כל תיק ותיק על מנת לגרום לו להסתיים בתשלום פיצוי מקסימלי. ניהול תיקי נזיקין, רשלנות רפואית וביטוח לאומי מחייב עבודה ברגישות רבה ויחס אישי לצד מקצועיות וידע משפטי רב. נפגעת? דבר איתי עוד היום ונתחיל לקדם את הזכויות שלך!

קבל ייעוץ ראשוני אישי ללא התחייבות

נפגעת? צור/צרי עימנו קשר עוד היום (מענה טלפוני אנושי 24 שעות ביממה) ונשמח לסייע גם לך לקבל את הפיצוי המקסימאלי מהגורמים הרלוונטיים.

קבל ייעוץ ראשוני אישי ללא התחייבות

נפגעת? צור/צרי עימנו קשר עוד היום (מענה טלפוני אנושי 24 שעות ביממה) ונשמח לסייע גם לך לקבל את הפיצוי המקסימאלי מהגורמים הרלוונטיים.

לקבלת יעוץ אישי
close slider

זקוקים לייעוץ משפטי? השאירו הודעה באמצעות הפניה המקוונת ונציג המשרד יחזור אליכם בהקדם.