חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

03-6122202

לקבלת ייעוץ ראשוני ללא התחייבות

כך תצמצם את הסיכוי לקרות רשלנות רפואית

כך תנהג על מנת להוריד את הסיכוי שתקרה רשלנות רפואית 

המלצות לחולים ומקבלי טיפול רפואי, כיצד לנהוג, מה לעשות וממה להימנע, על מנת לצמצם את הסיכוי לפגיעה בעקבות רשלנות רפואית.

בכל יום נפגעים מטופלים רבים בעקבות מקרי רשלנות רפואית הקורים בבתי חולים, קופות חולים ומוסדות רפואיים אחרים. מניסיוננו כמשרד עורכי דין שטיפל במאות תיקי רשלנות רפואית במהלך השנים, לפחות חלק ממקרים אלו יכלים היו להימנע, אילו המטופלים היו נוהגים ומתנהגים בצורה מושכלת ומתאימה ולא סומכים לחלוטין על המערכת והצוות הרפואית שטיפל בהם.
בעניין זה חשוב לציין, האחריות למנוע מיקרי רשלנות רפואית רובצת על כתפיהם של הרופאים, האחיות ושאר הצוות הרפואי הפועל במוסדרות הרפואיים השונים. למעט במקרים חריגים, הם ורק הם יהיו האחראים על קרות נזקי גוף או נפש בעקבות רשלנות רפואית. אולם, מאחר ובסופו של דבר המטרה העיקרית היא לנסות ולמנוע את הרשלנות הרפואית מלכתחילה, רצוי לא לעצום עיניים ולא לסמוך על איש מלבד על עצמך.

10 עצות זהב למניעת רשלנות רפואית

אז מה יש ביכולתו של המטופל כדי למנוע רשלנות רפואית? להלן רשימת עצות זהב שנתגבשו על ידנו במהלך השנים:
  1. העצה החשובה ביותר אולי שניתן להציע בעניין זה, היא כמובן לא להיות אדישים או תמימים ותמיד לעמוד על שלכם בכל הקשור לקבלת טיפול רפואי. התנהגות נבונה של החולה תמנע במקרים מסוימים רשלנות רפואית.
  2. מעורבות מרבית בתהליכי קבלת ההחלטות, בטיפולים ובכל הנוגע למצבך הרפואי. אם ההליך הרפואי אינו ברור לך, שאל שאלות הבהרה את הרופאים המטפלים, על מנת לנסות ולהבין יותר. רשלנות רפואית יכולה להימנע כאשר החולה מבין לקראת איזה טיפול הוא הולך ולמה יש לצפות במהלך אותו טיפול.
  3. חשוב לספק לרופאים המטפלים את מלוא המידע הרפואי אודות עבר רפואי, תרופות, אלרגיות, רגישויות וכד'. לאחר שסיפקת את כל האינפורמציה המתאימה וודא שהרופא אכן הבין את דבריך ופועל על פיהם. מאחר וגם הרופא הוא בן אדם, גם הוא עלול לפספס פיסת מידע כזו או אחרת שנתת ובכך לגרום לקרותה של רשלנות רפואית.
  4. יש לבצע את ההוראות שניתנות על ידי הרופאים בצורה המדויקת ביותר. אם הטיפול שניתן אינו עוזר ומיטיב את המצב, יש לגשת להתייעצות חוזרת עם הרופא בהקדם האפשרי ולא להתמהמה. איחור בקבלת טיפול רפואי עלול להיות הרסני ולעיתים אף לגרום למצבים רפואיים קיצוניים ומוות.
  5. במקרים בהם משהו לא נראה תקין במסגרת הטיפול הרפואי, זכותך לבקש לקבל הסברים המניחים את הדעת. אין להסתפק בתירוצים כאלה ואחרים של הצוות הרפואי וחשוב לעמוד על כך שהתשובות יהיו משביעות רצון והגיוניות. ניתן למנוע מקרי רשלנות רפואית רבים, אם שמים לב היטב ל"נורות האדומות" אשר נדלקות במהלך קבלת הטיפול.
  6. קיבלת חוות דעת רפואית אודות מצבך, ההליך הרפואי אשר הינך עומד לעבור וכד' ואינך מרוצה ממה ששמעת. זכותך לבקש לקבל חוות דעת רפואית שנייה מרופא אחר. לעיתים, רשלנות רפואית נמנעת, כאשר רופא אחר בודק את המקרה שוב ונותן עצה, אשר לא חשבו עליה קודם, להמשך הטיפול.
  7. דאג לכך שכל הפרטים יירשמו במסמכים הרפואיים במדויק וכפי שמסרת אותם. חוסר בפרטים רלוונטיים עלול לגרום לרשלנות רפואית במסגרת המשך הטיפול הרפואי, שכן הרופאים המטפלים שיקראו את התיעוד הרפואי בהמשך הדרך, יכולים לא להיות מודעים לפרטים חשובים ולפעול בדרכים בלתי מתאימות למקרה הספציפי שלך.
  8. אם יש אפשרות, דאג לכך שתמיד במסגרת קבלת הטיפול הרפואי, יהיו איתך עדים (חברים, בני משפחה וכד'), אשר יוכלו בעתיד, אם וכאשר יהיה הצורך בכך בעקבות מקרה רשלנות רפואית, להעיד על שראו ושמעו. עצם נוכחותם של אנשים נוספים מטעמך בעת קבלת טיפול הרפואי, עשויה כשלעצמה למנוע רשלנות רפואית, שכן יש להניח שהטיפול יעשה ביתר זהירות כאשר ישנם עדים בסביבה.
  9. נסה לקבל את הטיפול הרפואי מהרופא הטוב ביותר ואל תתפשר על כך. לפני קבלת הטיפול עשה "סקר שוק" וודא מיהו הרופא הטוב ביותר שיכול לתת לך את הטיפול הרפואי הדרוש. שים לב, לא תמיד הרופא הבכיר ביותר הוא גם הרופא הטוב ביותר ועל כן, רצוי לברר היטב ממי הכי כדאי לקבל את הטיפול הרפואי. רשלנות רפואית יכולה להימנע בקלות, כאשר המטופל דואג לקבל את הטיפול הרפואי מידיו של הרופא המיומן ביותר.
  10. אל תיתן הסכמתך לקבלת טיפול רפואי כלשהו, ובטח שלא לניתוחים או פעולות כירורגיות כאלה ואחרות, אם אינך מודע היטב למהות ההליך הרפואי, הסכנות הכרוכות בו, האופציות לקבלת טיפול רפואי חלופי וכל שאר הפרטים הרלוונטיים. מתן טיפול רפואי ללא קבלת הסכמתו הברורה של המטופל, מה שנקרא בשפה המשפטית "הסכמה מדעת", מהווה רשלנות רפואית כשלעצמו.
שמירה על כללים אלה עשוי להציל חיים ולמנוע מקרי רשלנות רפואית. זכרו, המוסדות הרפואיים אמנם יישאו באחריות במקרים של רשלנות רפואית, אך אתם ורק אתם תישאו בתוצאות, היכולות לעיתים להיות קשות ואף ללוותכם כל ימי חייכם.
נפגעת בעקבות רשלנות רפואית? צור קשר עם משרדנו עוד היום!
Picture of עו"ד ונוטריון תומר בכר:
עו"ד ונוטריון תומר בכר:

לאחר למעלה מ-22 שנות ניסיון בייצוג נפגעי גוף, וקבלת פיצויים עבור לקוחותיי בסכום כולל של מאות מיליוני שקלים, אני יודע בדיוק איך לנתח כל תיק ותיק על מנת לגרום לו להסתיים בתשלום פיצוי מקסימלי. ניהול תיקי נזיקין, רשלנות רפואית וביטוח לאומי מחייב עבודה ברגישות רבה ויחס אישי לצד מקצועיות וידע משפטי רב. נפגעת? דבר איתי עוד היום ונתחיל לקדם את הזכויות שלך!

קבל ייעוץ ראשוני אישי ללא התחייבות

נפגעת? צור/צרי עימנו קשר עוד היום (מענה טלפוני אנושי 24 שעות ביממה) ונשמח לסייע גם לך לקבל את הפיצוי המקסימאלי מהגורמים הרלוונטיים.

קבל ייעוץ ראשוני אישי ללא התחייבות

נפגעת? צור/צרי עימנו קשר עוד היום (מענה טלפוני אנושי 24 שעות ביממה) ונשמח לסייע גם לך לקבל את הפיצוי המקסימאלי מהגורמים הרלוונטיים.

לקבלת יעוץ אישי
close slider

זקוקים לייעוץ משפטי? השאירו הודעה באמצעות הפניה המקוונת ונציג המשרד יחזור אליכם בהקדם.