חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

03-6122202

לקבלת ייעוץ ראשוני ללא התחייבות

מתי כדאי להגיש תביעת רשלנות רפואית?

רשלנות רפואית – מתי כדאי להגיש התביעה?

חושב/ת להגיש תביעה בגין רשלנות רפואית? במאמר זה נפרט את הקריטריונים הנחוצים לצורך הגשת תביעת בעקבות רשלנות רפואית, שכן לא תמיד אפשר ו/או כדאי להגיש תביעה שכזו.
לפי כל הגשת תביעה בגין רשלנות רפואית, יש לברר את הנושאים הבאים:

האם באמת התרחשה רשלנות רפואית?

לעיתים נראה לנו שפעולה או חוסר פעולה של רופא, אחות, מוסד רפואי וכד' מהווה רשלנות רפואית, אולם לא תמיד כך הדבר. מי שאינו בעל ידע רפואי, אינו בוחן את התנהגותו של הצוות הרפואי באופן המתאים, שכן ייתכן בהחלט מצב שבו התנהלות רפואית שנראית למטופל כמעשה רשלנות רפואית ברורה, יכולה להיות לגיטימית לחלוטין כאשר בוחנים אותה בקריטריונים הרפואיים המתאימים. על מנת לענות על השאלה האם באמת התרחשה רשלנות רפואית, יש צורך להיעזר בשירותיו של רופא מומחה בתחום הספציפי שעליו מדובר. אותו רופא מומחה יערוך בדיקה של כל הנסיבות שסבבו את המקרה, יבדוק את הנפגע, יקרא את כל המסמכים הרפואיים הרלוונטיים ויגיע למסקנה האם באמת ההתנהלות הנדונה מהווה רשלנות רפואית או לא. רק כאשר ניתן יהיה לקבל חוות דעת מרופא מומחה, הקובע כי אכן מדובר במקרה של רשלנות רפואית, ניתן יהיה להמשיך ולברר את האפשרות להגשת התביעה, היות וקיומה של רשלנות רפואית כשלעצמה, אינה מעידה בהכרח על כך שניתן להגיש כבר את התביעה.

האם נגרם נזק ממשי כתוצאה מאותה רשלנות רפואית?

זו השאלה השנייה שיש להשיב עליה בכדי לבחון את כדאיות הגשת התביעה. לעיתים אנו נתקלים במקרים בהם למרות שהתרחשה רשלנות רפואית ברורה, לא נגרם בעקבותיה כל נזק או שנגרם נזק מזערי בלבד אשר חלף לאחר תקופה קצרה. במקרים בהם ניתן להוכיח שנגרם נזק גופני ממשי אשר ניתן להעריך באחוזי נכות לצמיתות, בעקבות אותה רשלנות רפואית, קרוב לוודאי שיהיה זה כדאי לתבוע פיצויים. אולם, לעומת זאת, במקרים בהם לא נגרם כל נזק או שהנזק שנגרם הינו מזערי בלבד ולא מתבטא בנכות לצמיתות, קרוב לוודאי שהגשת תביעה לא תהיה צעד כדאי מבחינה כלכלית. במקרים שכאלה, ייתכן מאד וסכום הפיצוי שניתן יהיה לקבל יהיה נמוך יותר מן הסכום שיידרש לצורך הכנת והגשת התביעה לביהמ"ש.

האם ניתן להוכיח קיומו של קשר סיבתי בין אותה רשלנות רפואית ובין הנזקים הנטענים?

מקרים רבים נראה כי הקשר בין מעשה רשלנות רפואית ובין נזקי הגוף שנתגלו אחריו, הינו ברור וחד משמעי. אולם, לא תמיד כך הדבר. ישנם מקרים בהם לא ניתן להוכיח שנזקי גוף שנתגלו לאחר מעשה רשלנות רפואית, אכן נגרמו בגלל אותה רשלנות רפואית ובמקרים שכאלה, לא ניתן יהיה להצליח בתביעה.

האם הגשת תביעת רשלנות רפואית כדאית מבחינה כלכלית?

ידוע כי עלויות הגשת תביעת בגין רשלנות רפואית הינן עלויות גבוהות מאד ולמעשה הגבוהות ביותר מבין עלויות כל סוגי התביעות בתחום הנזיקין. העלויות הגבוהות נובעות בעיקר מהסכומים הנדרשים לצורך מימון חוות דעת רפואיות ואגרות בית משפט (שכר טרחת עורכי דין בדרך כלל משולם בסיום הטיפול בתביעה כנגזרת מסכום הפיצוי המשולם לתובע). לפיכך, חשוב מאד לערוך חישוב מדויק ככל שניתן, של עלויות ניהול התיק לפני שמתחילים לשאת בהוצאות. ייתכנו מקרים בהם עלויות ניהול התיק יהיו גבוהות יותר לסכום הפיצוי שניתן יהיה לקבל (כאשר נזקי הגוף אינם באים לידיי ביטוי בנכויות לצמיתות). במקרים שכאלה, מובן שאין כל טעם בהגשת תביעה למרות שמדובר במקרה של רשלנות רפואית מוכחת.

ייצוג משפטי מקצועי מעורך דין מנוסה ומומחה בתחום – חובה!

הקריטריונים שפורטו לעיל הינם החשובים ביותר אך בהחלט אינם הקריטריונים היחידים. לפני הגשת תביעה בגין רשלנות רפואית יש לקחת בחשבון נתונים רבים נוספים, לפני קבלת ההחלטה אם לתבוע או לאו. אי לכך, מומלץ לכל מי שחושב שנפגע בעקבות רשלנות רפואית, לפנות לקבלת יעוץ מעורך דין מקצועי העוסק בתחום ספציפי זה ומתמחה בייצוג תובעים – נפגעי רשלנות רפואית (בניגוד לעורכי דין המתמחים בייצוג הנתבעים – רופאים ומוסדות רפואיים).
נפגעת כתוצאה מרשלנות רפואית? צור קשר עם משרדנו עוד היום!
Picture of עו"ד ונוטריון תומר בכר:
עו"ד ונוטריון תומר בכר:

לאחר למעלה מ-22 שנות ניסיון בייצוג נפגעי גוף, וקבלת פיצויים עבור לקוחותיי בסכום כולל של מאות מיליוני שקלים, אני יודע בדיוק איך לנתח כל תיק ותיק על מנת לגרום לו להסתיים בתשלום פיצוי מקסימלי. ניהול תיקי נזיקין, רשלנות רפואית וביטוח לאומי מחייב עבודה ברגישות רבה ויחס אישי לצד מקצועיות וידע משפטי רב. נפגעת? דבר איתי עוד היום ונתחיל לקדם את הזכויות שלך!

קבל ייעוץ ראשוני אישי ללא התחייבות

נפגעת? צור/צרי עימנו קשר עוד היום (מענה טלפוני אנושי 24 שעות ביממה) ונשמח לסייע גם לך לקבל את הפיצוי המקסימאלי מהגורמים הרלוונטיים.

קבל ייעוץ ראשוני אישי ללא התחייבות

נפגעת? צור/צרי עימנו קשר עוד היום (מענה טלפוני אנושי 24 שעות ביממה) ונשמח לסייע גם לך לקבל את הפיצוי המקסימאלי מהגורמים הרלוונטיים.

לקבלת יעוץ אישי
close slider

זקוקים לייעוץ משפטי? השאירו הודעה באמצעות הפניה המקוונת ונציג המשרד יחזור אליכם בהקדם.