חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

03-6122202

לקבלת ייעוץ ראשוני ללא התחייבות

רשלנות רפואית בלידה – התיישנות תביעה

רשלנות רפואית בלידה – התיישנות התביעה

עורך דין תומר בכר בראיון על ייצוג בתיקי רשלנות רפואית במהלך לידה

רשלנות רפואית בלידה – תביעה שכיחה

אחת התביעות השכיחות ביותר בתחום הרשלנות הרפואית, הינה בגין רשלנות רפואית בלידה. ישנן לא מעט סיבות לכך שתביעות רבות כאלה מוגשות לבתי המשפט בארץ ובעולם.

הסיבה הראשונה – סיכונים רבים ליולדת ולעובר

אחת מהן היא העובדה שתהליך הלידה הינו תהליך מורכב מאד אשר טומן בחובו סיכונים רבים ליולדת ולעובר או לתינוק. סיכונים רבים אלה, בסופו של דבר מגדילים את הסיכוי לכך שבאחד (או יותר) מן השלבים של מהלך הלידה, תתבצע רשלנות רפואית אשר לגרום לנזק גופני ליולדת, לעובר או לתינוק.

הסיבה השנייה – גובה הנזק

סיבה שניה לכמות הגדולה של תביעות רשלנות רפואית בלידה המוגשות לבתי המשפט היא העובדה שמדובר במקרים רבים בנזקים גדולים ונכויות גבוהות שנגרמות ליולדת, לעובר או לתינוק והמשמעות של נכות גבוהה הינה פיצוי גבוה בהתאם. תיקים רבים של רשלנות בלידה אשר ניהלנו במשרדנו הסתיימו בפיצויים של מיליוני שקלים להורים ולילדים שנולדו עם נזק גופני.

הסיבה השלישית – תקופת ההתיישנות הארוכה

הסיבה השלישית לכמות תביעות רשלנות רפואית בלידה שמוגשות לבתי המשפט הינה העובדה שתקופת התיישנות התביעות הללו הינה ארוכה יותר מהרגיל ומגיעה במקרים שבהם מדובר בנזק לילוד עד 25 שנה מיום הלידה (7 שנים מגיל 18). תקופה ארוכה זו מאפשרת למי שנפגע להגיע מוכן לשלב הגשת התביעה הן ברמה הרפואית והן ברמה הנפשית (לעיתים לוקח להורים ולילד שנפגעו שנים רבות עד שהם מבינים שאכן הנזקים שמהם הם סובלים נגרמו בעקבות רשלנות בלידה).

למרות הזמן הרב שמאפשר החוק להגיש את התביעה במקרים של רשלנות במהלך לידה, אין זה רצוי להמתין עם הגשת התביעה זמן רב מדי שכן ככל שהזמן עובר, עולה הסיכון שהראיות החשובות אשר מרכיבות את התיק, כגון המסמכים הרפואיים וכו', יאבדו או "יעלמו" מהתיק הרפואי והדבר יקשה יותר על ניהול התביעה.

הנזק השכיח ביותר לילוד – שיתוק מוחין

אחד הנזקים השכיחים ביותר שאנו נתקלים בהם כעורכי דין שמייצגים בתיקים רבים של רשלנות במהלך לידה, הינו שיתוק מוחין. מדובר במקרים קשים ביותר אשר לעיתים קרובות מתבטאים בנכות קשה המגיעה לכדי 100% לצמיתות. תיקי שיתוק מוחין הם מהקשים ביותר לניהול, שכן הם מורכבים מאד ולרוב דורשים בחינה בכמה מישורים ותחומים רפואיים כגון מיילדות, נוירולוגית ילדים, שיקום וכו'.

הנכות הגבוהה הנקבעת בתיקים כאלה לילוד, משמעותה פיצוי כספי גבוה מאד לילוד ולהוריו, אשר מגיע במקרים רבים למיליוני שקלים. לכן חשוב ביותר לנהל את התיקים הללו בצורה מקצועית, תוך שימת לב לכל הפרטים הקטנים והגדולים, ומיקסום הפיצוי אשר בסופו של ההליך ישולם לתובעים.

מה קובע החוק בעניין התיישנות התביעה

החוק בישראל קובע כי בדרך כלל תביעה בגין נזקי גוף תתיישן כעבור 7 שנים מיום קרות האירוע אשר גרם לנזק. או במילים אחרות, עפ"י החוק, הנפגע יכול להגיש את התביעה כנגד המזיק רק במהלך התקופה של 7 השנים הראשונות לאחר קרות האירוע שגרם לנזק.

אולם, במקרים בהם הנפגע הינו קטין, קובע החוק כי ספירת 7 השנים עד התיישנות התביעה תחל רק בהגיע הנפגע לגיל 18 שנה, דהיינו, תביעתו של הקטין תתיישן רק בהגיעו לגיל 25 שנה ולכן בכל יום עד אותו מועד, יוכל הקטין להגיש את תביעתו לביהמ"ש.

יוצא אפוא כי במקרים שבהם נגרמו נזקי גוף לתינוק, בעקבות רשלנות רפואית במהלך הלידה, יוכל הנפגע (התינוק) להגיש את תביעתו (אם בעצמו ואם באמצעות הוריו או אפוטרופסיו) עד הגיעו לגיל 25 ובמקרים מסוימים אפילו מעבר לכך. לעומת זאת, חשוב לזכור כי כאשר מדובר בנזקים אשר נגרמו ליולדת במהלך הלידה, תקופת התיישנות התביעה שלה, הינה 7 שנים מיום הלידה כמו בכל תביעת נזיקן רגילה אחרת.

נזק שכיח ליולדת – תסמונת אשרמן

אחד הנזקים השכיחים ביותר שנגרמים ליולדת במסגרת הלידה, הינה תסמונת אשרמן. מדובר במצב שבו נגרמים ברחם של היולדת הידבקויות קשות אשר למעשה גורמות לחסימה של חלל הרחם עד לכדי מצב שהוא יוצא מכלל תפקוד והמשמעות של מצב זה היא שהאישה לא יכולה יותר להיכנס להיריון ולהביא ילדים לעולם.

תסמונת אשרמן נגרמת כאשר נגרמת פגיעה של רירית הרחם, במהלך תהליך ריקון הרחם לאחר הלידה (או הפלה או גרידה). כמו כן, התסמונת יכולה להגרם בעקבות השארת שארית שליה בחלל הרחם, מצב אשר אנו נתקלים בו לא מעט במסגרת הטיפול בתיקי רשלנות רפואית במשרדנו.

ראיון עם עו"ד תומר בכר בנוגע לרשלנות בלידה – תסמונת אשרמן

 מתי צריך לחשוד שהתרחשה רשלנות רפואית בלידה?

כל הורה לילד שסובל מבעיה רפואית כלשהי מלידה, או מהתקופה הסמוכה ללידה (חודשים ראשונים ואפילו שנים ראשונות) חייב לבדוק האם הסיבה לבעיה הרפואית היא התרחשות של רשלנות רפואית. מניסיוננו, במקרים רבים לאחר בדיקת התיק הרפואי על ידי עורך דין ובהמשך גם ע"י רופא מומחה מטעמו, יסתבר שאכן הסיבה לנזקים הרפואיים היא רשלנות רפואית אשר התרחשה במהלך הלידה (או רשלנות רפואית בהיריון).

לאור השכיחות הרבה של מקרים אלה כפי שפרטנו לעיל, הנזקים הקשים הנגרמים ליולדת ולתינוק וגובה הפיצוי הגבוה אשר נפסק על ידי בתי המשפט בתיקים מסוג זה, ההמלצה שלנו היא לבדוק בכל מקרה שבו עולה החשד, אפילו הקל ביותר, לקיומה של רשלנות בלידה אשר גרמה לנזק.

חשיבות הייעוץ המשפטי במקרים של חשד לרשלנות רפואית בלידה

אי לכך, מומלץ לכל הורה, אשר חושב שיש סיכוי, כי ילדו סובל מפגיעה כלשהי בעקבות רשלנות רפואית במהלך לידתו, לפנות בהקדם האפשרי לקבלת ייעוץ מידי עורך דין העוסק ומתמחה בתחום רשלנות רפואית בכלל, והרשלנות הרפואית בלידה בפרט. מכיוון שמבחינה סטטיסטית, קיים סיכוי גבוה שאכן מדובר ברשלנות רפואית, ייתכן מאד ומגיע לילד הניזוק פיצוי כספי רב אשר יכול לעזור לו ולהוריו לנהל את אורח חייו באופן הראוי ביותר והמתאים לנכותו ולצרכיו הרפואיים, השיקומיים, התפקודיים וכד'.

חשוב לציין כי בדיקת הנושא ושאלת הרשלנות הרפואית בלידה על ידי משרדנו, אינה כרוכה בתשלום שכר טרחה לעורך הדין ועל כן, גם מי שהפרוטה אינה מצויה בכיסו, יכול לברר את זכויותיו ואפשרותו לתבוע את מי שגרם לנזקיו. במסגרת הפניית התיק למשרדנו לבדיקה, נוכל לתת לניזוק ו/או להוריו את הערכתנו בנוגע לקיומה של רשלנות רפואית ורק במידה ואכן יסתבר כי התקיימה רשלנות שכזו במקרה הנדון, נמליץ על אופן המשך הטיפול בתיק.

אם קיים חשש שילדכם סובל מנזק גוף בעקבות רשלנות רפואית בלידה, פנו אל משרדנו וניפגש עמכם כדי לברר אם יש לכם עילת תביעה.

לפרטים נוספים אודות רשלנות בלידה:

מהו שיתוק מוחין? – מאמר ובו פירוט אודות שיתוק מוחין כתוצאה מרשלנות רפואית במהלך הלידה. המאמר מתרכז בניתוח סוגי הפגיעות הגופניות שמהן שנגרמות בעקבות שיתוק מוחין, מנתח את הגורמים הידועים לשיתוק מוחין, מפרט דוגמאות למקרי רשלנות רפואית נפוצים אשר הביאו לגרימת שיתוק מוחין בלידה, ומפרט את הצעדים אשר יש לנקוט על מנת לברר האם שיתוק מוחין נגרם בעקבות רשלנות בלידה. מומלץ ביותר לקריאה למי שמתעניין באפשרות להגיש תביעה בגין שיתוק מוחין.

איך ניתן לדעת שילדך נפגע מרשלנות רפואית במהלך לידתו? – מאמר נוסף בסדרת המאמרים העוסקי בנושא רשלנות בלידה, תוך התמקדות בנזקי שיתוק מוחין. במאמר זה ניתן יהיה להבין כיצד יש לברר ולדעת, האם מצב של שיתוק מוחין נגרם בעקבות רשלנות בלידה, והאם יש קשר סיבתי בין מצב של שיתוק מוחין מלידה ובין התנהלות רשלנית של ניהול הלידה עצמה. מאמר חובה לכל מי שבמשפחתו אדם הסובל משיתוק מוחין מלידה, שכן תוכנו יכול להבהיר את התמונה במקרים רבים בהם ההורים לא מודעים כלל לכך ששיתוק המוחין שממנו סובל/ת בנם/ביתם, הינו תוצאה של רשלנות ביילודו.

רשלנות רפואית במהלך לידה – פיגור שכלי, שיתוק מוחין – מאמר משלים למאמר שלעיל ובו פירוט אודות שיתוק מוחין בעקבות רשלנות רפואית במהלך הלידה. המאמר מתרכז בניתוח הסיטואציות הרבות בהן בעקבות התנהלות לקויה ורשלנית של מהלך הלידה, נפגע העובר פגיעה מוחית קשה אשר מאובחנת בסופו של דבר כשיתוק מוחין C.P. מומלץ ביותר לקריאה למי שמתעניין באפשרות להגיש תביעה בגין שיתוק מוחין.

רשלנות רפואית – כדאי לדעת – מאמר כללי העוסק בתחום הרשלנות הרפואית. מומלץ לקריאה למי שמעוניין לקבל רקע אודות תחום משפטי מרתק זה.

שאלות נפוצות בנושא רשלנות רפואית – מקבץ תשובות קצרות לשאלות נפוצות אשר עולות כמעט בכל פעם מחדש כאשר מגיעים לפגישת ייעוץ עם עורכי דין העוסקים בייצוג נפגעי רשלנות רפואית.

הכותב הינו עורך דין העוסק מעל 20 שנה בייצוג תובעים שנפגעו כתוצאה מרשלנות רפואית במהלך הריון, לידה ועוד.

*האמור לעיל אינו בגדר ייעוץ משפטי ואינו יוצר יחסי עו"ד לקוח בצורה כלשהי.

עו"ד ונוטריון תומר בכר:
עו"ד ונוטריון תומר בכר:

לאחר למעלה מ-22 שנות ניסיון בייצוג נפגעי גוף, וקבלת פיצויים עבור לקוחותיי בסכום כולל של מאות מיליוני שקלים, אני יודע בדיוק איך לנתח כל תיק ותיק על מנת לגרום לו להסתיים בתשלום פיצוי מקסימלי. ניהול תיקי נזיקין, רשלנות רפואית וביטוח לאומי מחייב עבודה ברגישות רבה ויחס אישי לצד מקצועיות וידע משפטי רב. נפגעת? דבר איתי עוד היום ונתחיל לקדם את הזכויות שלך!

קבל ייעוץ ראשוני אישי ללא התחייבות

נפגעת? צור/צרי עימנו קשר עוד היום (מענה טלפוני אנושי 24 שעות ביממה) ונשמח לסייע גם לך לקבל את הפיצוי המקסימאלי מהגורמים הרלוונטיים.

קבל ייעוץ ראשוני אישי ללא התחייבות

נפגעת? צור/צרי עימנו קשר עוד היום (מענה טלפוני אנושי 24 שעות ביממה) ונשמח לסייע גם לך לקבל את הפיצוי המקסימאלי מהגורמים הרלוונטיים.

לקבלת יעוץ אישי
close slider

זקוקים לייעוץ משפטי? השאירו הודעה באמצעות הפניה המקוונת ונציג המשרד יחזור אליכם בהקדם.