חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

03-6122202

לקבלת ייעוץ ראשוני ללא התחייבות

שיתוק ארב Erb's plasy – רשלנות רפואית בלידה

שיתוק ארב (גם תסמונת ע"ש ארב) Erb's plasy בעקבות רשלנות רפואית בלידה

תסמונת ע"ש ארב (תסמונת ארב), באנגלית Erb's palsy, אשר נקראת שיתוק ארב, הינה פגיעה גופנית אשר נגרמת במהלך הלידה בעקבות מספר סיבות כפי שיפורט בהמשך עמוד זה. ברבים מן המקרים ניתן למנוע גרימה של שיתוק ארב וזאת על ידי נקיטת מספר אמצעי זהירות מקדימים לפני לידת התינוק. אי נקיטת אמצעי הזהירות הידועים עלולה להיחשב רשלנות רפואית.

איך נגרם שיתוק ארב Erb's plasy?

Erb's palsy נגרם ברוב המקרים כאשר משקלו ו/או מימדיו של העובר, גדולים מידיי ולכן הוא אינו יכול לצאת בחופשיות הדרושה דרך תעלת הלידה. כך למעשה, כתפיו של התינוק ";נתקעות" בתעלת הלידה (מצב זה נקרא "פרע כתפיים" או "כליאת כתפיים") ונוצר מצב המחייב שימוש בכוח מצד הצוות הרפואי המיילד, על מנת לחלצו. אותו שימוש בכוח רב גורם לכך שכתפיו יחד עם חוליות עמוד השדרה הצווארי, נפגעים מהלחץ שמופעל עליהם.
שיתוק ארב הינו מצב שמתאפיין במספר דרגות חומרה, החל מחולשה ברמה מסוימת של שרירי הגפיים העליונות (שתיהן או אחת מהן) ועד מצב של שיתוק מוחלט של הגפיים העליונות.
בנוסף לאמור לעיל, גורמים נוספים היכולים לגרום למצב של תסמונת Erb הינם:
  • משקל גבוה מהרגיל של העובר
  • עודף משקל של היולדת
  • יולדת חולה בסוכרת
  •  לידת עכוז
  • שימוש בסמי הרדמה או משכי כאבים

אי מניעת שיתוק ארב Erb's plasy יכול להיגרם בעקבות רשלנות רפואית

מאחר וניתן לחזות באופן די וודאי, היתכנות של כליאת כתפיים, ההנחיה במקרים של סיכון הינה לבצע את הילוד באמצעות ניתוח קיסרי ולא באמצעות לידה רגילה. כך, ניתן כיום למנוע ברוב המקרים מצב של כליאת כתפיים ובהמשך שיתוק ארב.
במקרים בהם הצוות הרפואי אינו נוקט בזהירות מספקת בעת אבחון משקלו ומימדיו של העובר, ומיילד באמצעות לידה רגילה אשר מביאה לכליאת כתפיים, יכול הדבר להיחשב רשלנות רפואית.

תביעה – רשלנות רפואית בלידה גרמה לשיתוק ארב Erb's plasy

תביעות רשלנות רפואית רבות יחסית מוגשות לבתי המשפט בישראל בעקבות תסמונת ארב לאחר כליאת כתפיים. כך לדוגמא תבעו הורי התינוק את בית החולים בעילת רשלנות רפואית כאשר בזמן הלידה התעלם הצוות הרפואי מהגורמים אשר מעלים את הסיכוי כי התינוק ייוולד עם התסמונת. תחילה התעלם מעלייה חדה במשקלה של האם לפני הלידה (עלתה 4 ק"ג) ובנוסף, בית החולים לא שם דגש לכך שבהריונות קודמים של האם, משקלי העוברים היה גבוה מהרגיל וכי משקל העובר בהריון הנוכחי היה גם הוא גבוה מן הממוצע.
במקרה אחר תבעה בחורה אשר סובלת משיתוק ארב מלידה המתבטא בשיתוק חלקי של יד שמאל, קושי בהרמת היד, קושי ביישור המרפק, קושי בהרמת חפצים ובעקצוצים באצבעות יד שמאל. התובעת טענה כי בזמן לידתה לא נכח רופא בכיר, למרות שבלידות הקודמות של אמה, משקלי העוברים היה גבוה מידיי. בנוסף לכך בזמן הלידה זיהתה המיילדת כי ראשה של התובעת נתקע ועקב כך משכה אותו בחוזקה, מה שגרם בסופו של דבר לפגיעה עצבית בידה השמאלית של התובעת ובהמשך לאבחנה של תסמונת Erb.
קיומה של תסמונת ארב עלולה לגרום לפגיעה נפשית מסוימת בנוסף לפגיעה הרפואית. כך לדוגמא נפגעי שיתוק ארב סובלים לעיתים מקשיי הסתגלות במסגרות חברתיות ולימודיות, דימוי עצמי נמוך ודיכאון בעקבות תחושת לעג של הסביבה (במיוחד בגילאי הילדות ובגיל ההתבגרות).
הדמיית כליאת כתפיים שיכולה להוביל לשיתוק ארב – Erb's Plasy

אובחנת בילדות כסובל משיתוק ארב?
ילדך סובל משיתוק ביד לאחר הלידה?
חווית לידה עם פרע כתפיים?
 
ייתכן ומדובר בנזק שנגרם בעקבות רשלנות רפואית!
צור קשר עם משרדנו על מנת לברר את העניין עוד היום. יעוץ ראשוני ללא התחייבות.

 

 

Picture of עו"ד ונוטריון תומר בכר:
עו"ד ונוטריון תומר בכר:

לאחר למעלה מ-22 שנות ניסיון בייצוג נפגעי גוף, וקבלת פיצויים עבור לקוחותיי בסכום כולל של מאות מיליוני שקלים, אני יודע בדיוק איך לנתח כל תיק ותיק על מנת לגרום לו להסתיים בתשלום פיצוי מקסימלי. ניהול תיקי נזיקין, רשלנות רפואית וביטוח לאומי מחייב עבודה ברגישות רבה ויחס אישי לצד מקצועיות וידע משפטי רב. נפגעת? דבר איתי עוד היום ונתחיל לקדם את הזכויות שלך!

קבל ייעוץ ראשוני אישי ללא התחייבות

נפגעת? צור/צרי עימנו קשר עוד היום (מענה טלפוני אנושי 24 שעות ביממה) ונשמח לסייע גם לך לקבל את הפיצוי המקסימאלי מהגורמים הרלוונטיים.

קבל ייעוץ ראשוני אישי ללא התחייבות

נפגעת? צור/צרי עימנו קשר עוד היום (מענה טלפוני אנושי 24 שעות ביממה) ונשמח לסייע גם לך לקבל את הפיצוי המקסימאלי מהגורמים הרלוונטיים.

לקבלת יעוץ אישי
close slider

זקוקים לייעוץ משפטי? השאירו הודעה באמצעות הפניה המקוונת ונציג המשרד יחזור אליכם בהקדם.