03-6122202

התקשרו עכשיו

סיפריית המאמרים

חבלת ראש – כך תקבל פיצוי מקסימלי

חבלת ראש לאחר תאונת דרכים, תאונת עבודה וכד'

בתי המשפט בישראל פסקו פיצויים המגיעים למיליוני שקלים בגין חבלת ראש חמורה שהובילה למצב של נכות לצמיתות; נפגעים יכולים בהחלט לתבוע פיצויים עקב חבלת ראש, במיוחד כאשר מדובר במקרה של רשלנות – הפרת חובת זהירות של מעביד, צד ג', מטפל, אחראי וכדומה

חבלת ראש לעיתים גוררת אחריה מגוון תופעות, תחת השם הכללי "זעזוע מוח".

דימום מוחי, דחיסת רקמת המוח או עליית לחץ תוך-גולגולתי הם רק חלק מן הנזקים האפשריים. חבלת ראש עלולה להיגרם בעקבות תאונת דרכים, תאונת עבודה, קטטה, תקיפה, אירוע ספורט, טיול משפחתי, טיול שנתי במסגרת בית ספר, רכיבה על אופניים, צניחה, סנפלינג, נפילה מגובה חריג וכדומה.

השכיחות של חבלות ראש

מחקרים מצאו כי בממוצע, כל 15 שניות מתרחשת חבלת ראש במקום כלשהו בעולם; כל 12 דקות נפטר אדם בגלל חבלת ראש; כמחצית מכלל מקרי המוות כתוצאה של תאונות, קשורים במקרי חבלת ראש; בנוסף לכל אלו, חבלת ראש נחשבת סיבה נפוצה למקרי תחלואה רבים של צעירים. לרוע המזל, רוב מקרי המוות כתוצאה של תאונות דרכים נובעים דווקא מאירועי חבלת ראש.

תוצאות חמורות של חבלת ראש: פגיעה אקסונלית מפושטת, דימום אפידורלי, דימום סובדורלי חמור, קונטוזיה (דימום ברקמת המוח), בצקת מוחית, קרניוסינוסטוזיס, סגירה מוקדמת של תפרים (איזורי מגע בין עצמות).

סימפטומים (תסמינים) אפשריים של חבלת ראש:

 • אובדן זכרון
 • עייפות רבה
 • כאבי ראש
 • הקאות
 • בחילות
 • סחרחורות
 • פירכוסים
 • ראיה מטושטשת
 • חבורה בראש
 • כאבי צוואר
 • פזילות
 • דימום אף ו/או נזלת
 • חום בלתי מוסבר

אפילפסיה מול חבלת ראש: הוכח כי חבלת ראש מגבירה באופן משמעותי את הסיכון ללקות במחלת אפילפסיה (מחלת הנפילה / כפיון).

חבלת ראש קלה / בינונית / חמורה או קשה:

כדי להעריך את עוצמת החבלה, נוהגים רופאים להשתמש במדד המכונה 'סולם חוסר ההכרה של גלאזגו' (Glasgow Coma Scale), ובקיצור: ג'י-סי-אס (GCS). זהו למעשה ציון מספרי, המבטא את מצב הכרתו של אדם שספג חבלת ראש (פגוע ראש). ציון 13 ומעלה: חבלת ראש קלה; ציון 9-12: חבלת ראש בינונית. ציון 8 ומטה: חבלת ראש חמורה או קשה.

צילום סי-טי (CT): אבחון נפוץ ביותר לאחר מקרי חבלת ראש. בעזרת צילום CT ניתן לאבחן דימום פנימי, הצטברות נוזלים במוח או בצקות, לפני שנגרם נזק בלתי הפיך לאדם שעבר חבלת ראש.

דוגמה לפסיקת בתי המשפט

פסק דין משנת 2002 של בית המשפט המחוזי בחיפה קבע, כי בגין חבלת ראש ישולמו פיצויים בסך כולל של 5 מיליון שקלים לילדה שנפגעה בראשה בגן הילדים ולא טופלה במהירות הראויה. בית החולים גילה דימום ושבר בראשה, ובזמן הניתוח התגלה עורק קרוע בראשה. בעקבות רשלנות זו הפכה הילדה נכה, ונפסקו לה 100 אחוזי נכות. בפסק הדין נאמר כי רשלנות חמורה של משרד החינוך הובילה לכך, שההנחיות בעניין טיפול רפואי במקרה של חבלת ראש, לא עודכנו כהלכה. נקבע כי פיצויים אלו ישולמו על ידי משרד החינוך והעירייה (אחראית על זירת החבלה: גן ילדים עירוני).

במסגרת הדין הישראלי הקיים (דיני נזיקין), אירוע חבלת ראש יכול להקנות נזק גופני משמעותי לסובל ממנו, בעת קביעת נכות רפואית ו/או נכות תפקודית מהן סובל הנפגע. חבלת ראש יכולה להיגרם כתוצאה של תאונת דרכים, תאונה בזמן שירות צבאי, תאונת תלמידים, תאונת עבודה, פעולות איבה (טרור) ועוד. לכן רצוי מאד לדאוג ולעמוד על קבלת הזכויות הנזיקיות המגיעות בעקבות מקרים אלו, אשר יכולים להתבטא במתן פיצויים כספיים משמעותיים.

אי לכך, לדעתנו, כל מי שספג חבלת ראש, בדרגת חומרה זו או אחרת, מומלץ שיפנה אל עורך דין מומחה בתחום דיני נזיקין. ייתכן שמגיע לנפגע שכזה פיצוי כספי.

זכרו: על מקרים רבים של חבלת ראש ניתן לתבוע פיצויים מן המוסד לביטוח לאומי (ביטוח לאומי), חברות ביטוח, משרד הביטחון ועוד.

 

לתשומת לב: המאמר אינו מאמר רפואי.

ספגתם חבלת ראש? פנו אל משרדנו ונסייע לך בכל סוג של תביעת פיצויים

 

למידע נוסף:

"" תאונות דרכים

"" תביעות נפגעי פעולות טרור / איבה

"" בדקו את עצמכם – תאונות עבודה, מחלות מקצוע

"" תביעות פיצויים בגין ירידה בשמיעה

"" תאונות עבודה

"" איחוד נכויות שנקבעו בעקבות פגיעות בעבודה

"" החמרת מצב במסגרת ענף נפגעי עבודה

 

תאונות דרכים – פיצויים

תאונות עבודה – פיצויים

 

קבל ייעוץ ראשוני אישי ללא התחייבות

נפגעת? צור/צרי עימנו קשר עוד היום (מענה טלפוני אנושי 24 שעות ביממה) ונשמח לסייע גם לך לקבל את הפיצוי המקסימאלי מהגורמים הרלוונטיים.

לקבלת יעוץ אישי
close slider

זקוקים לייעוץ משפטי? השאירו הודעה באמצעות הפניה המקוונת ונציג המשרד יחזור אליכם בהקדם.