חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

03-6122202

לקבלת ייעוץ ראשוני ללא התחייבות

חבלת ראש – כך תקבל פיצוי מקסימלי

חבלת ראש לאחר תאונת דרכים, תאונת עבודה וכד'

בתי המשפט בישראל פסקו פיצויים המגיעים למיליוני שקלים בגין חבלת ראש חמורה, שהובילה למצב של נכות לצמיתות. זאת בעיקר בשל העובדה שחבלות ראש בדרך כלל גורמות לבעיות תפקודיות משמעותיות לסובלים מהן וזה כמעט לא משנה מה היה הגורם לפגיעה.

חבלת ראש לעיתים גוררת אחריה מגוון תופעות, תחת השם הכללי "זעזוע מוח". מצב של דימום מוחי, דחיסת רקמת המוח או עליית לחץ תוך-גולגולתי הם רק חלק מן הנזקים האפשריים.

פגיעות הראש השכיחות ביותר עלולות להיגרם בעקבות תאונת דרכים, תאונת עבודה, קטטה, תקיפה, אירוע ספורט, טיול משפחתי, טיול שנתי במסגרת בית ספר, רכיבה על אופניים, צניחה, סנפלינג, נפילה מגובה חריג וכדומה.

המדריך לנפגעי ראש קשים – ראיון עם עו"ד תומר בכר

השכיחות של חבלות ראש

מחקרים מצאו כי בממוצע, כל 15 שניות מתרחשת פגיעת ראש במקום כלשהו בעולם; כל 12 דקות נפטר אדם בגלל פגיעת ראש; כמחצית מכלל מקרי המוות כתוצאה של תאונות, קשורים במקרי פגיעת ראש; בנוסף לכל אלו, חבלת ראש נחשבת סיבה נפוצה למקרי תחלואה רבים של צעירים. לרוע המזל, רוב מקרי המוות כתוצאה של תאונות דרכים נובעים דווקא מאירועי פגיעת ראש.

תוצאות חמורות של חבלת ראש: פגיעה אקסונלית מפושטת, דימום אפידורלי, דימום סובדורלי חמור, קונטוזיה (דימום ברקמת המוח), בצקת מוחית, קרניוסינוסטוזיס, סגירה מוקדמת של תפרים (איזורי מגע בין עצמות).

סימפטומים (תסמינים) אפשריים של חבלת ראש:

 • אובדן זיכרון
 • עייפות רבה
 • כאבי ראש
 • הקאות
 • בחילות
 • סחרחורות
 • פרכוסים
 • ראיה מטושטשת
 • חבורה בראש
 • כאבי צוואר
 • פזילות
 • דימום אף ו/או נזלת
 • חום בלתי מוסבר

אפילפסיה מול חבלת ראש: הוכח כי פגיעת ראש מגבירה באופן משמעותי את הסיכון ללקות במחלת אפילפסיה (מחלת הנפילה / כפיון).

חבלת ראש קלה / בינונית / חמורה או קשה:

כדי להעריך את עוצמת החבלה, נוהגים רופאים להשתמש במדד המכונה 'סולם חוסר ההכרה של גלאזגו' (Glasgow Coma Scale), ובקיצור: ג'י-סי-אס (GCS). זהו למעשה ציון מספרי, המבטא את מצב הכרתו של אדם שספג חבלת ראש (פגוע ראש). ציון 13 ומעלה: פגיעת ראש קלה; ציון 9-12: פגיעת ראש בינונית. ציון 8 ומטה: פגיעת ראש חמורה או קשה.

צילום סי-טי (CT): אבחון נפוץ ביותר לאחר מקרי חבלת ראש. בעזרת צילום CT ניתן לאבחן דימום פנימי, הצטברות נוזלים במוח או בצקות, לפני שנגרם נזק בלתי הפיך לאדם שעבר פגיעת ראש.

דוגמה לפסיקת בתי המשפט

פסק דין משנת 2002 של בית המשפט המחוזי בחיפה קבע, כי בגין חבלת ראש ישולמו פיצויים בסך כולל של 5 מיליון שקלים לילדה שנפגעה בראשה בגן הילדים ולא טופלה במהירות הראויה. בית החולים גילה דימום ושבר בראשה, ובזמן הניתוח התגלה עורק קרוע בראשה. בעקבות רשלנות זו הפכה הילדה נכה, ונפסקו לה 100 אחוזי נכות. בפסק הדין נאמר כי רשלנות חמורה של משרד החינוך הובילה לכך, שההנחיות בעניין טיפול רפואי במקרה של פגיעת ראש, לא עודכנו כהלכה. נקבע כי פיצויים אלו ישולמו על ידי משרד החינוך והעירייה (אחראית על זירת החבלה: גן ילדים עירוני).

במסגרת הדין הישראלי הקיים (דיני נזיקין), אירוע פגיעת ראש יכול להקנות נזק גופני משמעותי לסובל ממנו, בעת קביעת נכות רפואית ו/או נכות תפקודית מהן סובל הנפגע. פגיעת ראש יכולה להיגרם כתוצאה של תאונת דרכים, תאונה בזמן שירות צבאי, תאונת תלמידים, תאונת עבודה, פעולות איבה (טרור) ועוד. לכן רצוי מאד לדאוג ולעמוד על קבלת הזכויות הנזיקיות המגיעות בעקבות מקרים אלו, אשר יכולים להתבטא במתן פיצויים כספיים משמעותיים.

אי לכך, לדעתנו, כל מי שספג חבלת ראש, בדרגת חומרה זו או אחרת, מומלץ שיפנה אל עורך דין מומחה בתחום דיני נזיקין. ייתכן שמגיע לנפגע שכזה פיצוי כספי.

זכרו: על מקרים רבים של פגיעת ראש ניתן לתבוע פיצויים מן המוסד לביטוח לאומי (ביטוח לאומי), חברות ביטוח, משרד הביטחון ועוד.

 

לתשומת לב: המאמר אינו מאמר רפואי.

ספגתם פגיעת ראש? פנו אל משרדנו ונסייע לך בכל סוג של תביעת פיצויים

 

 

Picture of עו"ד ונוטריון תומר בכר:
עו"ד ונוטריון תומר בכר:

לאחר למעלה מ-22 שנות ניסיון בייצוג נפגעי גוף, וקבלת פיצויים עבור לקוחותיי בסכום כולל של מאות מיליוני שקלים, אני יודע בדיוק איך לנתח כל תיק ותיק על מנת לגרום לו להסתיים בתשלום פיצוי מקסימלי. ניהול תיקי נזיקין, רשלנות רפואית וביטוח לאומי מחייב עבודה ברגישות רבה ויחס אישי לצד מקצועיות וידע משפטי רב. נפגעת? דבר איתי עוד היום ונתחיל לקדם את הזכויות שלך!

קבל ייעוץ ראשוני אישי ללא התחייבות

נפגעת? צור/צרי עימנו קשר עוד היום (מענה טלפוני אנושי 24 שעות ביממה) ונשמח לסייע גם לך לקבל את הפיצוי המקסימאלי מהגורמים הרלוונטיים.

קבל ייעוץ ראשוני אישי ללא התחייבות

נפגעת? צור/צרי עימנו קשר עוד היום (מענה טלפוני אנושי 24 שעות ביממה) ונשמח לסייע גם לך לקבל את הפיצוי המקסימאלי מהגורמים הרלוונטיים.

לקבלת יעוץ אישי
close slider

זקוקים לייעוץ משפטי? השאירו הודעה באמצעות הפניה המקוונת ונציג המשרד יחזור אליכם בהקדם.