חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

03-6122202

לקבלת ייעוץ ראשוני ללא התחייבות

אסון שריפה בכרמל

 

אסון שריפה בכרמל

 
ביום 2.12.10 פרצה שריפת ענק בצפון הארץ ובעיקר באזור הכרמל. מדובר בדליקה הגדולה ביותר שפרצה בישראל מעולם. עשרות אלפי דונמים של חורש טבעי עלו בלהבות אשר התפשטו במהירות לעבר ישובים סמוכים תוך שהם שורפים כל מה שעומד בדרכם.
 
במסגרת ניסיונות החילוץ וההשתלטות על השריפה, אוטובוס ובו למעלה מ-40 צוערים מקורס קצינים בשב"ס, נלכד בלהבות ועלה באש. כתוצאה מכך, 41 מנוסעי האוטובוס נהרגו ושאר הנוסעים נפצעו באורח קשה.
 
בנוסף לאסון הכבד של נוסעי אוטובוס זה של צוערי קורס קצינים בשב"ס, נהרגו ונפצעו בדליקה שוטרים וכבאים וכן עשרות אזרחים. כ-15,000 איש נאלצו להתפנות מבתיהם תוך שהם מותירים את כל רכושם מאחוריהם בלהבות.
 
במאמר זה ננסה לעשות מעט סדר בכל הנוגע לזכויותיהם של נפגעי השריפה בכרמל, לרבות זכויות בגין נזקי גוף, רכוש וכד'. אנו מקווים שנפגעי הדליקה בכרמל יפוצו על ידי הגורמים הרלוונטיים בהקדם האפשרי, על מנת שיוכלו לשקם עצמם במהרה.
 
  

אסון האוטובוס של צוערי השב"ס:

 
על פי הדיווחים השונים מדובר באוטובוס של צוערים אשר הוקפץ לאזור השריפה בכרמל על מנת לסייע בפינוי אסירים מן הכלא. בדרכם לפעילות נקלע האוטובוס לדליקה, נהג האוטובוס איבד את השליטה על הרכב ותוך כדי ניסיון בריחה מן הלהבות, התנגש בעוצמה בעץ. בעקבות התאונה עלה האוטובוס בלהבות וכל הנוסעים בו נפצעו באורח קשה או נהרגו.
 
מאחר ומדובר בנפגעים אשר נפגעו במסגרת שירותם, הרי שיש באפשרותם או במקרה של ההרוגים באפשרות יורשיהם, לפנות בתביעה במסגרת משרד הבטחון (קצין התגמולים) להכרה ולקבלת פיצוי וזכויות מתאימות. כל הפצועים יועמדו בפני ועדה רפואית אשר תקבע את שיעור הנכות שנגרמה להם בעקבות התאונה, ובהתאם לגובה הנכות שתקבע, יוענק להם הפיצוי המתאים הקבוע בחוק.
 
הנסיבות הסופיות לקרות תאונת האוטובוס אינם ברורות בשלב זה באופן מוחלט. חקירת התאונה עדיין מתנהלת וייתכן שיתגלו נתונים נוספים אשר יסיעו להבין יותר את אשר התרחש שם. לאחר סיום חקירת האירוע, ייתכן ויסתבר כי נסיבות קרות תאונת האוטובוס עונות על הדרישות הקבועות בחוק לעניין תאונת דרכים. במידה ואכן כך יהיה, הרי שיוכלו הנפגעים ויורשי ההרוגים בתאונה, לתבוע פיצויים במסגרת פוליסת הביטוח של האוטובוס, כאילו הייתה זו תאונת דרכים לכל דבר.
 
כל האמור לעיל נכון גם לגבי תביעותיהם של כבאים ושוטרים אשר נפגעו בעקבות השריפה במהלך שירותם.
 
יש לשים לב שלא ניתן יהיה להגיש שתי תביעות, כלומר גם במסגרת משרד הבטחון וגם במסגרת ביטוח החובה של האוטובוס כתאונת דרכים. הנפגעים ויורשי ההרוגים יידרשו לבחור במסלול תביעה אחד. לכן חשוב להבין לפני שעושים את הבחירה, אילו זכויות ניתנות במסגרת כל אחת מן התביעה ולבחון כל מקרה לגופו.
 
 

נזקי שריפה – רכוש שנשרף

 
כל מי שרכושו ניזוק כתוצאה מן השריפה בכרמל ובצפון הארץ, יהיה זכאי כמובן לקבל פיצוי במסגרת פוליסת ביטוח פרטית שיש לו אשר מבטחת כנגד נזקי שריפה. כאשר מדובר בנזקי רכוש של בתים ומבנים, פוליסת הביטוח של המבנה בדרך כלל מכסה נזקי שריפות. במקרה של נזקים שנגרמו לרכבים, אם יש פוליסת ביטוח מקיף לרכב, הרי שניתן יהיה לתבוע את חברת הביטוח הרלוונטית בגין הנזק.
 
על מנת להגיש את התביעה, יש צורך להמציא לחברת הביטוח חוות דעת שמאי אשר יעריך את שווי הנזק שנגרם בעקבות השריפה (הן למבנים הן לרכבים והן לשאר הרכוש כגון עסקים וכו').
 
מאחר ומדובר באסון בסדר גודל לאומי, הרי שסביר ביותר שהמדינה תשתתף אף היא בתשלום הפיצוי בגין נזקי רכוש, בדיוק כפי שנעשה לאחר מלחמה או אירוע טרור גדול. במקרה שכזה יגיעו למקום הנזק שמאים מטעם המדינה אשר יעריכו את שווי הנזק ובהתאם להערכתם, תעביר המדינה את הפיצוי לנפגעים.
 
 
הצעות וטיפים לנפגעים המעוניינים להגיש תביעה לפיצויים בעקבות נזקי השריפה בכרמל:
 
1.      אספו את כל המסמכים הרפואיים הקשורים לטיפולים שקיבלתם ושימרו עליהם היטב.
 
2.      צלמו כל נזק שנגרם לכם, נזק גוף ונזק רכוש, על מנת שתוכלו להוכיח אח"כ את אשר קרה.
 
3.      המשיכו בקבלת הטיפול הרפואי כל עוד אתם זקוקים לו ותארו בפני הרופאים את אשר הנכם מרגישים וממה אתם סובלים, על מנת שהכל ירשם במסמכים הרפואיים.
 
4.      לפני שהנכם פונים בתביעה לקבלת הפיצוי, קבלו ייעוץ משפטי מעורך דין.
  
 
עדכון ראשון 5.12.10:
 
לאור המגוון הרב יחסית של נפגעים באירועי השריפה בכרמל, להלן אופציות התביעות האפשריות בגין נזקי הגוף שנגרמו למעורבים:
 
כבאים – התביעה האפשרית מבחינת כבאים אשר נפגעו בעקבות השריפה הינה במסגרת ביטוח לאומי – תאונת עבודה – נפגעי עבודה.
 
שוטרים – התביעה האפשרית מבחינת שוטרים אשר נפגעו בעקבות השריפה הינה במסגרת משרד הבטחון – קצין התגמולים.
 
אנשי שירות בתי הסוהר (שב"ס) – התביעה האפשרית מבחינת אנשי השב"ס לרבות צוערי שב"ס כמובן, אשר נפגעו בעקבות השריפה הינה במסגרת משרד הבטחון – קצין התגמולים.
 
אלעד ריבן ז"ל – כבאי מתנדב בן 16 במותו – התביעה האפשרית היא גם במסגרת ביטוח לאומי וגם במסגרת פוליסת ביטוח תאונות אישיות במסגרתה מבוטחים תלמידי ישראל (תאונות תלמידים).
 
אזרחים – התביעה האפשרית של אזרחים שנפגעו בעקבות השריפה הינה במסגרת תביעת נזיקין כנגד מדינת ישראל בעילה של רשלנות.
 
כל הנפגעים אשר מבוטחים בפוליסות ביטוח פרטיות כגון אובדן כושר עבודה, נכות מתאונה וכד', יוכלו להגיש תביעות גם במסגרת פוליסות ביטוח אלו, זאת בנוסף לתביעות שיוכלו להגיש כאמור לעיל.
  
הפיצוי בגין נזקי גוף כולל כמובן גם פיצוי בגין נזקים נפשיים שאין ספק שרבים יסבלו מהם לאחר תום האירועים. טראומה נפשית, דיכאון, חרדות וכד' הם רק חלק מתוך מגוון תסמינים נפשיים אשר מהם עלולים לסבול אנשים שהיו מעורבים באירועים הקשורים לשריפה.
 
 
עמוד זה ימשיך להתעדכן בזמן אמת עד לסיום האירוע וקבלת מסקנות ועדת החקירה שתקום לבדוק את נסיבות האירועים השונים שנגרמו בעקבות השריפה בכרמל.
 
אנו מאחלים החלמה מהירה לפצועים ומשתתפים בצערן של משפחות ההרוגים.
 
משרדנו מעניק סיוע משפטי ראשוני חינם לתושבים אשר נפגעו בעקבו השריפה בכרמל. כל מי שמעוניין לברר את זכויותיו באופן פרטני, מוזמן ליצור קשר עם משרדנו 24 שעות ביממה.

Bottom Links:

עו"ד ונוטריון תומר בכר:
עו"ד ונוטריון תומר בכר:

לאחר למעלה מ-22 שנות ניסיון בייצוג נפגעי גוף, וקבלת פיצויים עבור לקוחותיי בסכום כולל של מאות מיליוני שקלים, אני יודע בדיוק איך לנתח כל תיק ותיק על מנת לגרום לו להסתיים בתשלום פיצוי מקסימלי. ניהול תיקי נזיקין, רשלנות רפואית וביטוח לאומי מחייב עבודה ברגישות רבה ויחס אישי לצד מקצועיות וידע משפטי רב. נפגעת? דבר איתי עוד היום ונתחיל לקדם את הזכויות שלך!

קבל ייעוץ ראשוני אישי ללא התחייבות

נפגעת? צור/צרי עימנו קשר עוד היום (מענה טלפוני אנושי 24 שעות ביממה) ונשמח לסייע גם לך לקבל את הפיצוי המקסימאלי מהגורמים הרלוונטיים.

קבל ייעוץ ראשוני אישי ללא התחייבות

נפגעת? צור/צרי עימנו קשר עוד היום (מענה טלפוני אנושי 24 שעות ביממה) ונשמח לסייע גם לך לקבל את הפיצוי המקסימאלי מהגורמים הרלוונטיים.

לקבלת יעוץ אישי
close slider

זקוקים לייעוץ משפטי? השאירו הודעה באמצעות הפניה המקוונת ונציג המשרד יחזור אליכם בהקדם.