חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

03-6122202

לקבלת ייעוץ ראשוני ללא התחייבות

תסמונת X שביר – רשלנות רפואית בהיריון

רשלנות רפואית – איחור באבחון תסמונת X שביר

תסמונת X שביר (ניתן לומר גם תסמונת ה-X השביר) באנגלית Fragile X Syndrome, או בשמה הנוסף – תסמונת מרטין בל (על שם שני החוקרים אשר מצאו, כי קיים קשר גנטי בין תורשה לכרומוזום X לבין פיגור שכלי), היא תסמונת גנטית אשר עוברת בתורשה. תסמונת X שביר מהווה כיום את הגורם השני בשכיחותו לפיגור שכלי מולד, לאחר תסמונת דאון.

בדיקת נשאות לתסמונת X שביר

החל משנת 1992 ניתן לאבחן נשאות לתסמונת X שביר באמצעות בדיקת דם פשוטה וזולה, אשר מתבצעת פעם אחת בחיי האישה. במידה ובעקבות הבדיקה מתברר, כי האישה נשאית לתסמונת, עליה לבצע בדיקת סיסי שליה או בדיקת מי שפיר בכל הריון, על מנת לבדוק את בריאות העובר. במידה ומתגלה, כי התסמונת הועברה לעובר, עומדת בפני האם אפשרות להפלה.

רשלנות רפואית – אי אבחון או איחור באבחון X שביר

במידה ובמסגרת מעקב ההיריון, לא מוצע לאישה על-ידי הרופא המטפל, לבדוק האם היא נשאית של התסמונת, ולאחר הלידה מסתבר כי העובר חולה בתסמונת, הרי שמדובר במקרה של רשלנות רפואית באבחון תסמונת X שביר.

רשלנות רפואית – פיענוח שגוי של בדיקת X שביר

עילה נוספת לתביעה בגין רשלנות רפואית באבחון תסמונת X שביר, הינה פענוח שגוי של ממצאי הבדיקה ואי איתור הגן הבעייתי, בעקבותיו, נשללת מן ההורים האפשרות לאבחן כי העובר לוקה בתסמונת כאמור.

רשלנות רפואית – אי מתן הסברים לגבי משמעות תסמונת X שביר

כמו כן, רשלנות רפואית יכולה להתקיים במקרים בהם אובחנה תסמונת X שביר אצל האישה, אולם הרופא המטפל לא הסביר לה מהי משמעות הדבר ומאילו בעיות רפואיות יסבול הילד שיוולד ובכך בעצם מנע ממנה את האפשרות להחליט האם ברצונה להמשיך את ההריון למרות האבחנה של קיום תסמונת X שביר.

דוגמה לתביעת בגין רשלנות באבחון X שביר

בבית המשפט המחוזי בירושלים התקבלה לאחרונה תביעת רשלנות רפואית באבחון תסמונת X שביר. במקרה זה, דובר בילדה אשר נולדה בשנת 1995 ואשר אובחנה כסובלת מפיגור קשה כתוצאה מתסמונת X שביר. התברר, כי הרופא אשר ביצע את מעקב ההיריון במסגרת קופת החולים, לא יידע את הורי הילדה, כי באפשרותם לבצע בדיקת אבחון תסמונת X שביר. בכך, הפר הרופא את חובת הגילוי ושלל מן ההורים את האפשרות להפסיק את ההיריון, אם היו מגלים כי העובר עלול לסבול מהתסמונת. במסגרת זו, קבע בית המשפט, כי הרופא המטפל התרשל בכך שלא הסביר לאם, כי הבדיקות הגנטיות שביצעה אינן מלאות ואינן שוללות את מלוא התסמונות הגנטיות אשר היו ידועות באותה התקופה.
עוד נקבע, כי הייתה על קופת החולים החובה לדאוג, כי הרופאים העובדים בשירותיה יידעו על קיומה של תסמונת X שביר ועל האפשרות לבדיקת הנשאות לתסמונת, וכי קופת החולים צריכה הייתה להנחות את רופאיה למסור מידע זה למטופלותיהם, למרות שהבדיקה נעשית מחוץ למסגרת קופת החולים ועל חשבון המטופלת.

הייצוג המשפטי של משרדנו במקרי רשלנות רפואית הקשורים לתסמונת X שביר

משרד עורכי דין בכר עוסק שנים רבות בייצוג נפגעי רשלנות רפואית בלידה, לרבות רשלנות רפואית באבחון תסמונת X שביר.
הניסיון והידע הרב שצברו עורכי הדין במשרד, בזכות ניהול תיקי רשלנות רפואית בלידה רבים, מעניק להם יתרון משמעותי בניהול תיקים אלו אל מול הגורמים הרשלניים הרלוונטיים ומאפשר להם להעניק ללקוחות המשרד סיכוי גבוה להצליח בתביעותיהם לשם קבלת הפיצוי המקסימלי, תוך ניהול הסיכון והסיכוי במהלך הטיפול בתיק בצורה שקולה ואחראית.
האם בנך או בתך סובלים מתסמונת X שביר?
אם לא הפנו אתכם לביצוע בדיקה לאבחון תסמונת X שביר, או שבפענוח הבדיקה לא איתרו את הגן לתסמונת?
אם קיים בלבכם חשש ולו הקל שבקלים, שנפגעתם בעקבות רשלנות רפואית באבחון תסמונת X שביר, אנא צרו קשר עם משרדנו עוד היום על מנת לברר את סיכויי התביעה, וקבעו פגישת ייעוץ ראשונה ללא כל התחייבות מצדכם.

 

Picture of עו"ד ונוטריון תומר בכר:
עו"ד ונוטריון תומר בכר:

לאחר למעלה מ-22 שנות ניסיון בייצוג נפגעי גוף, וקבלת פיצויים עבור לקוחותיי בסכום כולל של מאות מיליוני שקלים, אני יודע בדיוק איך לנתח כל תיק ותיק על מנת לגרום לו להסתיים בתשלום פיצוי מקסימלי. ניהול תיקי נזיקין, רשלנות רפואית וביטוח לאומי מחייב עבודה ברגישות רבה ויחס אישי לצד מקצועיות וידע משפטי רב. נפגעת? דבר איתי עוד היום ונתחיל לקדם את הזכויות שלך!

קבל ייעוץ ראשוני אישי ללא התחייבות

נפגעת? צור/צרי עימנו קשר עוד היום (מענה טלפוני אנושי 24 שעות ביממה) ונשמח לסייע גם לך לקבל את הפיצוי המקסימאלי מהגורמים הרלוונטיים.

קבל ייעוץ ראשוני אישי ללא התחייבות

נפגעת? צור/צרי עימנו קשר עוד היום (מענה טלפוני אנושי 24 שעות ביממה) ונשמח לסייע גם לך לקבל את הפיצוי המקסימאלי מהגורמים הרלוונטיים.

לקבלת יעוץ אישי
close slider

זקוקים לייעוץ משפטי? השאירו הודעה באמצעות הפניה המקוונת ונציג המשרד יחזור אליכם בהקדם.