חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

03-6122202

לקבלת ייעוץ ראשוני ללא התחייבות

ניכוי מצב רפואי קודם

קיזוז נכות – ניכוי מצב רפואי קודם

כאשר אדם נפגע בעקבות תאונת דרכים, תאונת עבודה, רשלנות רפואית, מחלה וכו', יש צורך לקבוע את שיעור נכותו כדי להעריך את גובה הפיצוי המגיע לו. בדרך כלל, ככל שגובה הנכות יהיה גבוה יותר, כך גם גובה הפיצוי יהיה גבוה יותר.
אבל מה קורה כאשר הנפגע כבר סבל ממצב רפואי בעייתי כלשהו עוד לפני שנפגע בתאונה או שחלה במחלה? איך מתייחסים למצב שכזה בעת קביעת גובה נכות העדכנית? מהו קיזוז נכות?

מה קובע החוק בעניים קיזוז נכויות (ניכוי מצב קודם)?

"בקביעת דרגת נכות לא ישימו לב לכל מום, פגם או ליקוי מלידה או כתוצאה ממחלה, מתאונה או מכל סיבה אחרת שהיו לפני הפגיעה שבקשר אתה מוערכת דרגת הנכות, וכן לכל מום, פגם או ליקוי שבאו ממחלה, מתאונה או מכל סיבה אחרת אחרי פגיעה בעבודה כאמור אם אינם תוצאה ישירה מאותה פגיעה בעבודה" (סע' 120 לחוק הביטוח הלאומי, להלן "החוק")
סע' 120 לחוק קובע סייג לקביעת דרגת נכות לפיו אם נפגעתם באיבר מסוים, פגיעה היכול לזכות בדרגת נכות, הרי שבמידה ויימצא כי באותו איבר מסוים התקיימה אצלכם בעיה רפואית (כגון מום מלידה למשל) או ליקוי קודם עקב תאונה אחרת, מדרגת הנכות בגין הליקוי הנוכחי, תנוכה דרגת הנכות המוערכת שכבר הייתה לכם בקשר לליקוי מן העבר.

מה התנאי לניכוי מצב קודם?

תנאי הכרחי לניכוי מצב רפואי קודם מותנה בשאלה: אילו היה המבוטח נבדק ע"י וועדה רפואית לפני קרות התאונה נשוא התביעה, האם הייתה נקבעת לו נכות עקב ליקויים אלו מעברו? רק אם התשובה חיובית, תהיה רשאית ועדה רפואית או הרופא המומחה לנכות את שיעור הנכות שיכולה היתה להיקבע לנפגע, טרם קרות התאונה, משיעור נכותו הכוללת.
חשוב לזכור! גובה הנכות נקבע עפ"י רמת המוגבלות לעניין תפקודו של החולה. עצם סבלו של החולה מליקוי או מחלה, אין בו בדרך כלל כדי לקבוע לבדו זכאות לנכות כלשהי. הנכות נקבעת עפ"י ממצאים קליניים ואין די ב"ממצא אובייקטיבי".

סמכות הועדה הרפואית בביטוח לאומי

יודגש כי הוועדה רשאית להפחית מדרגת הנכות בגין ליקויים קודמים/מצב רפואי קודם רק אם ניתנו על ידה הוכחות ונימוקים לכך, תוך הפנייה לתיעוד רפואי מוכח. למרות זאת, בפועל המצב לעיתים קרובות שונה, כאשר ועדות רפואיות ורופאים מומחים, קבועים שיש לנפגע נכות בגין מצב רפואי קודם, כאשר בפועל, זהו אינו המקרה.
המשמעות של קיזוז נכות רפואית בגין מצב קודם היא קבלת פחות פיצוי!
נפגעת בעקבות תאונת דרכים, תאונת עבודה, מחלקת מקצוע או רשלנות רפואית?
ועדה רפואית של ביטוח לאומי קיזזה לך נכות בגין מצב רפואי קודם?
רופא מומחה קבע לך נכות נמוכה מזו המגיעה לך בפועל בגין ניכו מצב קודם?
צור קשר עם משרדנו עוד היום על מנת לבחון אפשרות ערעור!
קבע פגישת יעוץ ראשונית ללא כל התחייבות!
עו"ד ונוטריון תומר בכר:
עו"ד ונוטריון תומר בכר:

לאחר למעלה מ-22 שנות ניסיון בייצוג נפגעי גוף, וקבלת פיצויים עבור לקוחותיי בסכום כולל של מאות מיליוני שקלים, אני יודע בדיוק איך לנתח כל תיק ותיק על מנת לגרום לו להסתיים בתשלום פיצוי מקסימלי. ניהול תיקי נזיקין, רשלנות רפואית וביטוח לאומי מחייב עבודה ברגישות רבה ויחס אישי לצד מקצועיות וידע משפטי רב. נפגעת? דבר איתי עוד היום ונתחיל לקדם את הזכויות שלך!

קבל ייעוץ ראשוני אישי ללא התחייבות

נפגעת? צור/צרי עימנו קשר עוד היום (מענה טלפוני אנושי 24 שעות ביממה) ונשמח לסייע גם לך לקבל את הפיצוי המקסימאלי מהגורמים הרלוונטיים.

קבל ייעוץ ראשוני אישי ללא התחייבות

נפגעת? צור/צרי עימנו קשר עוד היום (מענה טלפוני אנושי 24 שעות ביממה) ונשמח לסייע גם לך לקבל את הפיצוי המקסימאלי מהגורמים הרלוונטיים.

לקבלת יעוץ אישי
close slider

זקוקים לייעוץ משפטי? השאירו הודעה באמצעות הפניה המקוונת ונציג המשרד יחזור אליכם בהקדם.