חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

03-6122202

לקבלת ייעוץ ראשוני ללא התחייבות

חוות דעת רפואית – חשיבותה בתביעות פיצויים

מהי בעצם חוות דעת רפואית?

חוות דעת רפואית הינה מסמך רפואי אשר נערך ע״י רופא מומחה בתחום רפואי רלוונטי (אורתופדיה, נוירולוגיה, פסיכיאטריה, גניקולוגיה וכד'). מדובר במסמך הכרחי לצורך ניהול הליך משפטי שמהותו פיצוי בגין נזקי גוף כגון היתר תאונות דרכים, תאונות עבודה, רשלנות רפואית וכו'.

מה נקבע בחוות דעת רפואית?

מומחה אשר נותן חוו"ד רפואית, מעריך את נכותו של הנפגע, שנגרמה לו כתוצאה ובעקבות המקרה בגינו הוא תובע. המומחה קובע את גובה הנכות בהסתמך על סעיפי הנכות המפורטים תקנות המוסד לביטוח לאומי. בנוסף, במקרים מסוימים נדרש המומחה להתייחס בחוות דעתו הרפואית, גם לנושא קיומו של קשר סיבתי בין התאונה ובין נזקו הנטען של התובע. כך לדוגמא כאשר קיימים לכאורה גורמים אחרים אשר יכולים היו לגרום לנזקו הרפואי של הנפגע או מצב רפואי בעייתי קודם לתאונה.

מתי לא ניתן להגיש חוו"ד רפואית לבית המשפט?

בתביעות הנוגעות לנזק בגין תאונת דרכים, לא רשאים הצדדים להגיש לביהמ״ש חוות דעת רפואית מטעמם. על פי החוק, כאשר תובע מגיש תביעה בגין נזקי גוף שאירעו לו בעקבות תאונת דרכים, ביהמ״ש מסתמך על החומר הרפואי שצירף התובע לכתב תביעתו ומחליט אלו מומחים למנות בכדי שיעריכו את נכותו. לדוגמא, אם במסמכיו הרפואיים של התובע עולה כי הינו סובל מכאבי גב, ימנה בית המשפט מומחה בתחום האורתופדיה לצורך עריכת חוו"ד רפואית.

מתי חייבים להגיש חוו"ד רפואית לבית המשפט?

בתביעות אחרות, אשר אינן תאונות דרכים, בהן נגרם נזק גוף, כגון תאונות עבודה, רשלנות רפואית וכד', נדרש כאמור התובע לצרף לכתב תביעתו חוו"ד רפואית שתתמוך בטענותיו ותוכל להוכיח את תביעתו. מצד שני, גם הנתבע נדרש להגיש חוות דעת רפואית אשר תתמוך בטענות ההגנה שלו. ראוי להדגיש כי לעיתים מחליט בית המשפט למנות מומחה רפואי נוסף מטעמו, בכדי שחוות דעתו תועיל לו לגבש עמדתו בין הטענות הסותרות שמועלות בפניו בין חוות הדעת.

כמה עולה חוות דעת רפואית?

חוו"ד רפואית עולה החל מ- 3,000 ₪ ועד ל- 20,000 ₪. הסיבה להבדלים בעלויות קשורה לתחום הרפואי בו נדרשת חוות הדעת, ניסיונו של המומחה, היות המומחה דוקטור או פרופסור, היותו של הרופא בכיר, מנהל מחלקה, סגן מנהל מחלקה, היותו רופא פעיל או רופא בגמלאות וכד'.

חוות דעת בתיקי רשלנות רפואית

בתביעות מסוג רשלנות רפואית, יש להיוועץ ראשית עם רופא מומחה בכדי שיבחן אם מתקיים קשר סיבתי בין הנזק לבין רשלנותו של הרופא. במידה ומתקיים הקשר הסיבתי ייתן המומחה חוות דעת וניתן יהיה להמשיך הלאה בהגשת תביעה מתאימה בהתאם לשיעור הנזק שנגרם בעקבות הרשלנות הנטענת.

איך בוחרים את המומחה המתאים ביותר לכתיבת חוות דעת?

בחירת מומחה רפואי לצורך עריכת חוות דעת רפואית הינה שלב משמעותי ביותר בניהול התיק, היות וככל שהמומחה יהיה בקיא יותר במטרייה הרפואית ובעל רזומה עשיר יותר בתחומו, אזי חוות דעתו תאשש ללא כל סתירות את טענות התובע, וברור שלטענות התביעה יהיה ״כוח״ רב יותר.
נפגעת בעקבות רשלנות רפואית, תאונת עבודה או תאונת דרכים?
 
צור קשר עם משרד עורכי דין בכר וברר את זכויותיך לקבלת פיצוי כספי.
 
קבע עוד היום פגישת ייעוץ ראשוני ללא תשלום.
Picture of עו"ד ונוטריון תומר בכר:
עו"ד ונוטריון תומר בכר:

לאחר למעלה מ-22 שנות ניסיון בייצוג נפגעי גוף, וקבלת פיצויים עבור לקוחותיי בסכום כולל של מאות מיליוני שקלים, אני יודע בדיוק איך לנתח כל תיק ותיק על מנת לגרום לו להסתיים בתשלום פיצוי מקסימלי. ניהול תיקי נזיקין, רשלנות רפואית וביטוח לאומי מחייב עבודה ברגישות רבה ויחס אישי לצד מקצועיות וידע משפטי רב. נפגעת? דבר איתי עוד היום ונתחיל לקדם את הזכויות שלך!

קבל ייעוץ ראשוני אישי ללא התחייבות

נפגעת? צור/צרי עימנו קשר עוד היום (מענה טלפוני אנושי 24 שעות ביממה) ונשמח לסייע גם לך לקבל את הפיצוי המקסימאלי מהגורמים הרלוונטיים.

קבל ייעוץ ראשוני אישי ללא התחייבות

נפגעת? צור/צרי עימנו קשר עוד היום (מענה טלפוני אנושי 24 שעות ביממה) ונשמח לסייע גם לך לקבל את הפיצוי המקסימאלי מהגורמים הרלוונטיים.

לקבלת יעוץ אישי
close slider

זקוקים לייעוץ משפטי? השאירו הודעה באמצעות הפניה המקוונת ונציג המשרד יחזור אליכם בהקדם.