חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

03-6122202

לקבלת ייעוץ ראשוני ללא התחייבות

אולטרה סאונד בהריון – רשלנות רפואית בביצוע הבדיקה

רשלנות רפואית בבדיקות אולטרה סאונד (באנגלית Ultrasound) בהריון

ההתפתחות והקדמה הטכנולוגית עושים רק טוב לענף הרפואה, אחת הטכנולוגיות שהפכו להיות שימושיות ויעילות ביותר בענף הרפואה היא טכנולוגית אולטרה סאונד (ניתן לכתוב גם אולטרא סאונד). זוהי בעצם טכנולוגיה המאפשרת באמצעות גלי קול ותהודתם, ביצוע בדיקת הדמיה בצורת סריקה על קולית של האיברים השונים בגופנו.
יש שתי גישות לביצוע בדיקות אולטרה סאונד במהלך היריון. הגישה הראשונה היא גישה שאינה פולשנית ובמהלכה מניעים את מכשיר האולטרה סאונד על בטן האישה ועורכים סקירה של גוף העובר והרחם. הגישה השנייה היא גישה המתבצעת באמצעות חדירה דרך הנרתיק והיא נערכת בד״כ בשלבים הראשונים של ההיריון, כאשר העובר עדיין קטן ולא ניתן לראותו בבירור בשימוש בגישה הראשונה.

סוגי בדיקות אולטה סאונד במהלך הריון

בדיקות אולטרה סאונד בהריון הן בדיקות נפוצות ושגרתיות. יש סוגים שונים של בדיקות אולטרה סאונד בהריון, ולכל בדיקה יש את הייעוד שלה. ניתן לחלק את בדיקות האולטרה סאונד הנערכות במהלך ההיריון לשני סוגים עיקריים:

בדיקות אולטרה סאונד שגרתיות

בכל ביקור של האישה ההרה אצל הרופא המטפל, אשר אחראי על מעקב ההיריון, עורך הרופא בדיקת אולטרה סאונד שגרתית, במהלכה הוא מבצע דימות רפואי של גוף העובר. באמצעות בדיקות אולטרה סאונד שגרתיות ניתן להשיג מספר יעדים עיקריים כגון קביעת גיל העובר, על מנת לוודא שהוא תואם את ההתפתחות התוך רחמית הצפויה, קביעת מספר העוברים, מתן הערכה לגבי משקל העובר בכל שלב משלבי ההיריון ובחינה של סביבת ההיריון (הרחם והאיברים הפנימיים של האישה הקשורים לפעילותו התקין של הרחם). בצורה זו יכול הרופא המבצע את הבדיקה לקבוע האם זהו הריון תקין, או שמא משהו השתבש במהלך ההיריון, ויש צורך במתן פתרון לבעיה.

בדיקות אולטרה סאונד אנטומיות

אלו הן בדיקות שמטרתן לבצע סקירות אנטומיות מעמיקות של גוף העובר, על כל איבריו הפנימיים והחיצוניים, בדיקות אלו מתבצעות ע״י רופא מומחה, שמומחיותו היא בסקירה קפדנית ומדוקדקת של איברי גופו של העובר ואיתור סיכונים, מומים או פגמים כלשהם בגוף העובר. כל אישה הרה בישראל עוברת לפחות 2 בדיקות אולטרה סאונד אנטומיות שהן:

סקירת מערכות מוקדמת

סקירת מערכות מוקדמת זוהי סקירה אנטומית של איבריו השונים של העובר. הסקירה המוקדמת מתבצעת בין השבוע ה-14 לשבוע ה-16 ובמהלכה מבצע הרופא סקירה של מערכות הגוף והאיברים שכבר התפתחו אצל העובר. סקירת מערכות מוקדמת מתבצעת דרך הנרתיק ומאפשרת לרופא סקירה מדויקת ופרטנית של כל איברי העובר. הרופאים המומחים בביצוע סקירת מערכות מוקדמות משתמשים היום במכשירי אולטרה סאונד חדשניים ומתקדמים ביותר, שחלקם אפילו מסוגלים לתת הדמיה תלת מימדית והם מאפשרים לרופא אבחון קפדני ומדויק של מערכות הגוף השונות אצל העובר. בסקירת מערכות מוקדמת ניתן לאתר מומים או בעיות כגון מומים במערכת העצבים (עמוד השדרה, המוח וכד'), מומי לב, בעיות במערכת העיכול, בעיות בכליות וכן סימנים שיכולים להעיד על סיכוי כלשהו למומים שיתפתחו בעתיד.

סקירת מערכות מאוחרת 

סקירת מערכות מאוחרת מתבצעת בין השבוע ה-22 לשבוע ה-24 והיא נועדה להיות סקירה שמשלימה את התמונה החלקית שניתנה קודם לכן ע״י בסקירה המוקדמת. סקירת מערכות מאוחרת מתבצעת ע״;י הנחת מכשיר האולטרה סאונד על בטן האישה ההרה, ולא דרך הנרתיק. זוהי בדיקה שבמהלכה ניתן לאבחן מומים שהתפתחו במערכות ובאיברים שונים בגוף העובר, אשר התפתחו במהלך ההיריון לאחר שנערכה כבר הסקירה המוקדמת ולפיכך לא אותרו באמצעותה. כך למשל ניתן יהיה לאתר באמצעות סקירה זו מומים או פגמים באיברים שונים כגון במוח, במערכת הנשימה ובית החזה, בלב, באיברים הפנימיים בבטן ובעמוד השדרה. בנוסף לכך סקירת מערכות מאוחרת יכולה לאשרר או לשלול סימנים שהופיעו בסקירה המוקדמת, אשר הצריכו מעקב אחר התפתחותם בשל החשש שמדובר במומים בעובר.

קראו עוד על רשלנות רפואית בביצוע אולטרה סאונד

חושבים שבעקבות רשלנות רפואית בביצוע בדיקת אולטרה סאונד לא קיבלתם את כל המידע אודות הבעיות הרפואיות מהן סובל ילדכם?

צרו קשר עם משרד עורכי דין בכר ובררו האם מגיע לכם ולילדכם פיצוי כספי על נזקיו.

יעוץ משפטי ראשוני ללא כל התחייבות מצדכם!

Picture of עו"ד ונוטריון תומר בכר:
עו"ד ונוטריון תומר בכר:

לאחר למעלה מ-22 שנות ניסיון בייצוג נפגעי גוף, וקבלת פיצויים עבור לקוחותיי בסכום כולל של מאות מיליוני שקלים, אני יודע בדיוק איך לנתח כל תיק ותיק על מנת לגרום לו להסתיים בתשלום פיצוי מקסימלי. ניהול תיקי נזיקין, רשלנות רפואית וביטוח לאומי מחייב עבודה ברגישות רבה ויחס אישי לצד מקצועיות וידע משפטי רב. נפגעת? דבר איתי עוד היום ונתחיל לקדם את הזכויות שלך!

קבל ייעוץ ראשוני אישי ללא התחייבות

נפגעת? צור/צרי עימנו קשר עוד היום (מענה טלפוני אנושי 24 שעות ביממה) ונשמח לסייע גם לך לקבל את הפיצוי המקסימאלי מהגורמים הרלוונטיים.

קבל ייעוץ ראשוני אישי ללא התחייבות

נפגעת? צור/צרי עימנו קשר עוד היום (מענה טלפוני אנושי 24 שעות ביממה) ונשמח לסייע גם לך לקבל את הפיצוי המקסימאלי מהגורמים הרלוונטיים.

לקבלת יעוץ אישי
close slider

זקוקים לייעוץ משפטי? השאירו הודעה באמצעות הפניה המקוונת ונציג המשרד יחזור אליכם בהקדם.