חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

03-6122202

לקבלת ייעוץ ראשוני ללא התחייבות

תביעה נגד העירייה – המדריך המלא

תביעה נגד העירייה – כך תקבלו פיצוי לאחר תאונה בעקבות רשלנות העירייה

אם נפלתם ונחבלתם כתוצאה של מפגע באזור ציבורי שנמצא באחריותה של עירייה, ייתכן שיש לכם עילת תביעה נגד העירייה ואתם זכאים לפיצויים של אלפי שקלים. לא צריך להיות נכה כדי לקבל פיצוי כספי נכבד. גם נפילה בשל תאורה לקויה ברחוב היא עילת תביעה.

לא רבים יודעים שלא רק פגיעות שמותירות את הנחבל עם אחוזי נכות כלשהם, מזכות ומאפשרות לו להגיש תביעה נגד העירייה ולקבל פיצוי כספי, אלא גם פגיעות ש'רק' גרמו לכאבים ולסבל.

האם העירייה צריכה באמת לתקן כל בור קטן במדרכה?

קשה אמנם לדרוש מן העירייה לתקן כל סדק קל וכל מהמורה קלה בשטחים העירוניים שעליהם היא מופקדת. אבל יחד עם זאת, כאשר אדם נופל ונפצע בגלל רשלנות של רשות מקומית או רשות עירונית עקב אי-תיקון, או שלא דאגה להסיר מפגעים, כדאי לנפגע לבדוק אפשרות תביעה נגד העירייה לקבלת פיצוי כספי בגין פגיעתו, הן ישירות או באמצעות חברת הביטוח שמבטחת אותה.

אילו סוגי מכשולים ומחדלים מצדיקים תביעה נגד העירייה?

כל מכשול שמונח על הדרך עשוי להוות עילת תביעה נגד העירייה. לדוגמה – בור, פח זבל בולט שאינו מוצב במקומו, שבר במדרכה, משטח לא רציף אחר שגורם מעידה ו/או חבלה, תלוי בגודל המפגע. החלקה על מדרכה היא האירוע הנפוץ ביותר. גם מכשולים אחרים, כמו היעדר תאורה מספקת ברחוב, שגרמה למצב של ראות (ויזביליות) פחות טובה של הדרך – והסתיימה בתוצאה עגומה (נפילה, מעידה, החלקה, פציעה), מהווים עילת תביעה נגד העירייה. ישנה גם רשלנות מצד רשות עירונית, שהציבור אינו תמיד מודע לה, כמו מדרכות חלקות מדי שאנשים עלולים להחליק עליהן ולהיפגע, או שקיות זבל שדולפות מפחי אשפה אל מדרכה, ומהוות מכשול בפוטנציה.

גם כבישים משובשים שנמצאים בתיקון, ואפילו מגודרים בסרט שקשה להבחין בו בחושך, עלולים להוות מכשול ולגרום נפילות, חבלות ואף פציעות חמורות. משרדנו טיפל בעבר במקרים כאלו. בימי השביתה העירונית שבהם נערמו שקיות זבל ליד הפחים ברחוב, הלכה בסמוך להם הולכת רגל ומעדה כתוצאה משקית זבל שהתגלגלה ברחוב. על אף השביתה, רשות מקומית/עירונית עדיין אחראית לנושא מפגעים בתחומה, ולכן היא נתבעה ושילמה פיצויים בגין חבלה של הולך רגל. עילת תביעה נוספת יכולה להיווצר בימי גשם, כאשר מערכת ניקוז עירונית אינה פועלת כראוי. במצב כזה נוצרות ברחובות הצפות, שלוליות וזרמי-מים שונים, המובילים למקרי נפילות ו/או החלקות, פגיעות או פציעות למיניהן.

ומה עם נזקי רכוש כתוצאה של רשלנות עירייה?

ניתן לתבוע פיצויים גם על נזקים שנגרמו לרכוש בשל רשלנותה של העירייה. אם לדוגמה אדם נהג ברכבו על כביש שהיה בו בור, מהמורה או מגרעת רצינית אחרת, וכתוצאה מכך נגרם נזק לרכב שלו, הוא יוכל לתבוע את העירייה גם על הנזקים לרכושו. במקרה שיש לאותו נהג ביטוח מקיף, והנזק נגרם כתוצאה מאחריות העירייה, כדאי יהיה לו לתבוע דווקא אותה (העירייה) ולא את חברת הביטוח שאצלה רכבו מבוטח, כדי להימנע מתשלום השתתפות עצמית שלו או ביטוח הנחת העדר תביעות.

מה עושים מיד אחרי הפגיעה?

על מנת להגדיל את סיכויי ההצלחה של תביעה נגד העירייה במקרה של תאונה, אנו ממליצים לעשות את הפעולות הבאות:

א) לצלם את מקום התאונה שבו קיים מפגע עירוני, מכל הכיוונים ומכל הזוויות כדי לשמר ראיות למשפט.
ב) לקחת נתונים של עדי ראייה במקום, אם צריך להתקשר אליהם אחר כך. נוכחות של עדים תקל על התובע.
ג) לקבל טיפול רפואי ולספר לגורם רפואי על פרטי התאונה. תיעוד זה הוא חשוב.

מה גובה הפיצויים שמקבלים נפגעים במסגרת תביעה נגד העירייה?

גובה הפיצויים מורכב ממספר מרכיבים: גובה הנכות שנקבעה + גיל הנפגע. ככל שהנפגע צעיר יותר, כך יקבל פיצוי גבוה יותר. ישנן תאונות שלא מתגבשות לכדי נכות, אבל הן גורמות כאב וסבל. כדאי לדעת שגם על כאב וסבל אפשר לקבל פיצוי של כמה אלפי שקלים טובים, בהתאם לנסיבות. כל מקרה לגופו. אם אין לנפגע עבר רפואי קודם, יקשה על העירייה ועל חברת הביטוח שלה לטפול את הנזק שנגרם על בעיות העבר שלו, וגם זה עשוי להקל עליו לקבל פיצוי גבוה יותר.

נפילה ברחוב
תביעה נגד העירייה

מהו ההליך הנדרש? איך תובעים פיצויים על מחדלי עירייה במקרי פגיעה?

בשלב הראשון שולחים למחלקה המשפטית של העירייה מכתב דרישה לפיצוי שבו יש לתעד את פרטי המקרה, פירוט הטענות בגין רשלנות העירייה. טיעונים אלו יהיו מגובים בתמונות, צילומים ומסמכים. ייתכן שהעירייה תסכים ותשלם לנפגע את נזקו, ואז אין בעיה. אבל אם העירייה דוחה את טענות הנפגע, הרי שהוא יכול להגיש תביעת נזיקין נגד העירייה ונגד חברת הביטוח של העירייה. כשמדובר בסכומים קטנים, לדוגמה, במקרה של תביעה על כאב וסבל ללא נכות, כדאי ואף מומלץ להגיש תביעה בבית משפט לתביעות קטנות.

תביעות קטנות – מה היתרון?

ההליך בית הדין לתביעות קטנות פשוט יותר, ובדרך כלל מגיעים שם לפשרה. גם האגרה נמוכה יותר בערכאה הזאת, והכי חשוב: מדובר בהליך משפטי מהיר, ללא מעורבות עורכי דין. גם הצד השני — העירייה או חברת הביטוח — אינן יכולות להסתייע בעורך דין מנוסה, שעשוי לסתור את טענות הנפגע ולהקשות עליו.

איך מגישים תביעה נגד העירייה אם אין עדים?

אם אכן אין לנפגע עדים אשר ראו את התאונה, רצוי להתפנות לקופת חולים, או לגורם רפואי מהר ככל האפשר, ליידע ולספר כמעט בזמן-אמת את כל פרטי התאונה. כמובן שיש לוודא שאותו גורם רפואי רושם את כל פרטי התאונה בדיוק כפי שמספר לו הנפגע ולקבל לאחר תום הטיפול את המסמך הרפואי.

לא הלכתי לרופא, אבל המצב לא השתפר. מה עושים?

גם מקרים כאלו אפשריים, ותמיד עדיף לפנות לקבל פיצוי מאשר לא לפנות. אם אחרי מספר שבועות התבדו התקוות של הנפגע לריפוי ספונטני ללא מעורבות רפואית, עדיין אפשר לגשת ולתעד את המקרה באמצעות גורם רפואי. גם במקרה כזה, עדיין יש אופציה להגשת תביעה נגד העירייה לקבלת פיצוי כספי.

איך מוכיחים כי תאריך צילום המפגע הוא אמיתי?

אחת הדרכים המקובלות היא להניח עיתון מאותו יום על יד המפגע, ולצלם מקרוב גם אותו ואת התאריך שמופיע עליו.

לקבלת ייעוץ משפטי בנושא רשלנות עיריות ו/או רשלנות רשויות, פנו אלינו עוד היום ונסייע לכם לנהל את ההליך ולהשיג פיצויים מירביים

הכותב הינו עורך דין העוסק בתחום דיני נזיקין, ומייצג תובעים שנפגעו בתאונות עבודה, דרכים ועוד.

מאמר זה התפרסם גם כראיון במדור צרכנות פיננסית של עיתון גלובס, מהדורת 2-3 מרץ 2005.

*האמור לעיל אינו בגדר ייעוץ משפטי ואינו יוצר יחסי עו"ד לקוח בצורה כלשהי.

Picture of עו"ד ונוטריון תומר בכר:
עו"ד ונוטריון תומר בכר:

לאחר למעלה מ-22 שנות ניסיון בייצוג נפגעי גוף, וקבלת פיצויים עבור לקוחותיי בסכום כולל של מאות מיליוני שקלים, אני יודע בדיוק איך לנתח כל תיק ותיק על מנת לגרום לו להסתיים בתשלום פיצוי מקסימלי. ניהול תיקי נזיקין, רשלנות רפואית וביטוח לאומי מחייב עבודה ברגישות רבה ויחס אישי לצד מקצועיות וידע משפטי רב. נפגעת? דבר איתי עוד היום ונתחיל לקדם את הזכויות שלך!

קבל ייעוץ ראשוני אישי ללא התחייבות

נפגעת? צור/צרי עימנו קשר עוד היום (מענה טלפוני אנושי 24 שעות ביממה) ונשמח לסייע גם לך לקבל את הפיצוי המקסימאלי מהגורמים הרלוונטיים.

קבל ייעוץ ראשוני אישי ללא התחייבות

נפגעת? צור/צרי עימנו קשר עוד היום (מענה טלפוני אנושי 24 שעות ביממה) ונשמח לסייע גם לך לקבל את הפיצוי המקסימאלי מהגורמים הרלוונטיים.

לקבלת יעוץ אישי
close slider

זקוקים לייעוץ משפטי? השאירו הודעה באמצעות הפניה המקוונת ונציג המשרד יחזור אליכם בהקדם.